تاریخ انتشار خبر: ۵ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۰:۳۳:۵۲
کد خبر : 17907

پرچم عزای امام حسین(ع) در دزفول افراشته شد

به گزارش دزنا ۲۴ ، دل سوختگان حسینی در دزفول در نخستین شب از ماه محرم با اجتماع در بقعه ‘ علی مالک ‘ پس از قرائت زیارت عاشورا به سوگواری و مرثیه سرایی پرداخته و سپس پرچم عزای حسینی توسط پیر غلامان در جایگاه مخصوص قرار گرفت. در این آیین و در اقدامی نمادین […]

به گزارش دزنا ۲۴ ، دل سوختگان حسینی در دزفول در نخستین شب از ماه محرم با اجتماع در بقعه ‘ علی مالک ‘ پس از قرائت زیارت عاشورا به سوگواری و مرثیه سرایی پرداخته و سپس پرچم عزای حسینی توسط پیر غلامان در جایگاه مخصوص قرار گرفت.

در این آیین و در اقدامی نمادین از سوی هیات لبیک گویان حسینی شهرستان دزفول پرچم عزای امام حسین (ع) از محل بقعه ˈ علی مالک ˈ تا آستان سبزقبا (ع) حمل شد.

اقشار مختلف مردم دزفول در این آیین در قالب دسته سینه زن با نوحه خوانی و مرثیه سرایی پرچم سیاهی را که نام مبارک امام حسین (ع) بر آن نقش بسته از بقعه علی مالک تا آستان سبزقبا (ع) حمل و در آنجا به اهتزار در آوردند.

با افراشتن این پرچم سیاه آیین های عزاداری و سوگواری آقا ابا عبدالله الحسین (ع) از امشب در تکایا ، مساجد و حسینه های دزفول آغاز شد.

مردم دزفول از مدتی پیش با سیاهپوش کردن خیابانها ، مساجد و حسینیه ها و نیز برپایی تکایا و خمیه ها خود را برای عزاداری ماه محرم آماده کرده اند.

برپایی مجالس روضه خوانی در مساجد ، حسینیه ها و منازل و نیز حرکت دسته جات عزادار در سطح شهر از شب اول ماه محرم تا پایان روز عاشورا از جمله آیین های سنتی عزاداری مردم دزفول می باشد.

از ۵۰۲ هیات عزادار در دزفول تاکنون ۲۵۳ هیات در اداره تبلیغات اسلامی دزفول به ثبت رسیده است.

شهر شوش نیز که از مدتی پیش سیاهپوش شده در نخستین شب ماه محرم شاهد سوگواری عزاداران حسینی بود.

آستان مقدس حضرت دانیال نبی(ع) ، حرم مطهرعبدالله بن علی و دعبل خزاعی حال و هوای دیگری دارد.

این روزها در کوچه ها و معابر شوش مردم متدین و دوستدار ولایت به ویژه جوانان، با شور حسینی، پرچم های سیاه را بر افراشته و خود را مهیای برپایی مجالس عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام کرده اند.

مردم شوش طبق سنتی دیرین از نخستین شب ماه محرم با پوشیدن لباس سیاه با حضور در آستان مقدس حضرت دانیال نبی(ع) ، دعبل خزاعی و عبدالله بن علی (ع) در سوگ شهادت امام حسین (ع) عزاداری می کنند.

برگزاری مجالس روضه خوانی، تعزیه، راه اندازی دسته های سینه زنی و زنجیرزنی از جمله آیین های مذهبی مردم شوش در ماه محرم است.

اشتراک مطلب با :