تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۱۲:۱۲
کد خبر : 17774

وام ساخت مسکن به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در جلسه  هیأت دولت با توضیح بخشی از مصوبات جلسه امروز اظهارداشت: با توجه به ضرورت تامین مسکن برای اقشار کم‌درآمد به ویژه برای کسانی که ازدواج می‌کنند و از وام مسکن تا الان استفاده نکردند امروز هیات محترم وزیران تصویب کرد تا وام مسکن با شرایطی که اعلام شد در […]

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در جلسه  هیأت دولت با توضیح بخشی از مصوبات جلسه امروز اظهارداشت: با توجه به ضرورت تامین مسکن برای اقشار کم‌درآمد به ویژه برای کسانی که ازدواج می‌کنند و از وام مسکن تا الان استفاده نکردند امروز هیات محترم وزیران تصویب کرد تا وام مسکن با شرایطی که اعلام شد در اختیار افراد کم‌درآمد و زوج‌های جوان قرار بگیرد.

وی افزود: اجرای این مصوبه به این شکل است که به مدت ۶ سال و در هر سال ۳۰۰هزار مورد در مجموع به میزان یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی تا انتهای برنامه ششم احداث شود، این واحدهای مسکونی همانطور که توضیح دادم برای زوج‌های جوان، گروه‌های کم‌درآمد و زنان سرپرست خانوار با اولویت پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: به این ترتیب سه هدف در مصوبه امروز هیات وزیران است، با افزایش سقف تسهیلات تامین مسکن برای کلان‌شهرها تا ۵۰ میلیون تومان برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۴۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که به این ترتیب این امکان فراهم می‌شود تا افراد متقاضی با اولویت‌های ذکر شده بتوانند نسبت به تامین مسکن خود اقدام کنند.

نوبخت گفت: نکته دوم آن است که این کار عمدتا در بافت‌های فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیررسمی که هم‌اکنون در حاشیه شهرها وجود دارد صور می‌گیرد، انحدام این آثار سو خود را دارد و راه‌حل این است که تسهیلات مناسب را در اختیار بافت‌های فرسوده قرار دهیم تا آنها بتوانند خودشان احداث مسکن داشته باشند و سقف این تسهیلات با مصوبه امروز هیات وزیران افزایش یافته هاست.

وی افزود: کسانی که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند نمی‌توانند تا بازسازی آنها در آنجا سکونت داشته باشند. از این رو تسهیلات ودیعه اسکان موقت برای آنها در بافت‌های فرسوده و سکونت‌های غیررسمی تعریف شد و تا سقف ۲۰ میلیون تومان برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر تعیین شد و برای سایر شهرها ۱۰ میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن داده می‌شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: این تسهیلات، تسهیلات ارزان قیمت است و سود آنها فقط ۱۰ درصد خواهد بود که برای اسکان و تامین مسکن ۹ درصد خواهد بود. مابه‌التفاوت سود را معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور به دستور هیات وزیران تعهد و تضمین داشته باشد. به این ترتیب هم سقف وام افزایش یافت و هم وام ارزان شد. وی گفت: عمدتا این ساخت و سازها در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری صورت می‌گیرد و به اقشار کم درآمد و زوج‌های جوان اختصاص می‌یابد این اقدام به فضای اقتصادی کشور کمک می‌کند تا دولت بتواند سیاست خروج از رکود خود را با سرعت بیشتری انجام دهد اگر بخش مسکن فعال شود تعداد زیادی از رشته‌های صنعتی می‌توانند فعال شوند و تولیدات خود را افزایش دهند.

نوبخت ادامه داد: با این سیاست هرچند دولت مابه‌التفاوتی را پرداخت خواهد کرد اما به اقشار کم درآمد و زوج‌های جوان کمک خواهد کرد و از سویی دیگر بافت‌های فرسوده و آنهایی که در اطراف شهر است را بازسازی و احیا می‌شود و از طرف دیگر اقدام صورت می‌گیرد تا این مسکن‌ها با سهولت بیشتری در اختیار اقشار محروم قرار گیرد.

 

اشتراک مطلب با :