تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۹:۴۹
کد خبر : 17570

خودروی پلاک اروند بخریم یا نخریم؟ مساله این است!

آخر قصه چیست؟ بالاخره مردم ماشین بخرند یا نه؟ این سوالی است که هنوز از خود می پرسیم ؟این دعواها قرار است به کجا ختم شود؟نکند آنقد می خواهند طولش بدهند تا بعد در یک سفر استانی رئیس جمهور بگوید خوزستانی عزیز تردد خودروها آزاد شد و بعد جیغ و کف و هورا! به گزارش […]

آخر قصه چیست؟ بالاخره مردم ماشین بخرند یا نه؟ این سوالی است که هنوز از خود می پرسیم ؟این دعواها قرار است به کجا ختم شود؟نکند آنقد می خواهند طولش بدهند تا بعد در یک سفر استانی رئیس جمهور بگوید خوزستانی عزیز تردد خودروها آزاد شد و بعد جیغ و کف و هورا!

به گزارش دزنا ۲۴”  اعلام خبر مجوز تردد ماشین های پلاک اروند در سراسر استان خوزستان در هفته دولت توسط استاندار همان و سیگنالهایی از مخالفت پای نفت نشینان همان!

از همان ابتدا زمزمه هایی در مخالفت با این مصوبه به گوش می رسید تا آنجا که جمال درویش مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان  به رهیاب گفت: عده ای مخالف تصمیم استانداری خوزستان در خصوص تردد ماشین های پلاک اروند در خوزستان هستند و دیدگاه های خاص خودشان را دارند ولی استانداری خوزستان نسبت به مردم استان مسئولیت دارد و مدیریت استان اول باید در فکر رفاه و پیشرفت استان باشد آنها که از خارج استان فشار می آورند دلایل خاص خود را دارند ولی ما به  مردم خوزستان جوابگو هستیم.

داستان کم کم رنگ جدی تری به خود گرفت و سخنگوی دولت از مصوبه ای سخن گفت که تردد ماشین در غیر مناطق آزاد را ممنوع کرده است اما هنوز مسئولین استانی می گفتند حرف حرف استاندار است و السلام.

گویا جنگی پنهان بین بعضی از دولتی ها با استاندار آغاز شده بود جنگی که حیرت و بهتش به مردمی رسیده بود که ماشین ها را فروخته بودند و ماشینی با پلاک اروند خریده داری کرده بودند و تردیدی که به جان دیگران افتاده بود که آخر این ماجرا چه خواهد شد برنده دولتی های پای نفت نشین هستند یا استاندار خوزستان؟

نمایندگان استان هم همه پشت استاندار آمدند و از او حمایت کردند همه یکصدا گفتند این مصوبه باید اجرایی شود این کمترین حق خوزستانی هاست شاید بعد از استعفای دسته جمعی نمایندگان در اعتراض به بودحه استان و بحث انتقال آب این سومین موضعی بود که همه آنها یک نظر داشتند و همه از این موضع حمایت کردند البته جز معدود نماینده هایی که در باغ نیستند و هیچ خبری ازشان نیست!

 بعضی از لابی ها با حرکت استاندار متضرر می شود که ما کار به آنها نداریم

تمیمی نماینده مردم شهرستان شادگان می گوید:بعد از اعلام خبر تردد ماشین های پلاک اروند در استان خیلی از مردم ماشین های پلاک اروند خریدند و در بازار خودرو جنب و جوش افتاده است بعضی مردم ماشین های پلاک ملی خود را فروختند اگر بخواهند این مسئله را لغو کنند یک ضربه اقتصادی به خانواده های استان وارد می شود  باید به دولت بقبولانیم که تصمیم استاندار تصمیم صائب و خوبی است شاید بعضی از لابی ها با حرکت استاندار متضرر می شود که ما کار به آنها نداریم.

 اگر پلیس جلوی تردد خودروهای پلاک اروند را بگیرد خلاف قانون عمل کرده است

حجت‌الاسلام سید محمد سادات ابراهیمی نماینده مردم شوشتر  در گفتگو با رهیاب در خصوص اجازه استاندار مبنی بر تردد ماشین ها پلاک اروند و مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت تردد اظهار داشت:دولت مصوبه ایی که داشته است ربطی به استان خوزستان ندارد و برای خوزستان به طور خاص و استثنا این مجوز صادر شده است اگر دولت حرفی از ممنوعیت زده باشد برای غیر خوزستان است.

وی در خصوص اینکه برخی گزارش ها از توقف ماشین های پلاک اروند توسط پلیس دارد اظهار داشت:ممکن است موردی پیش بیاید اما اگر ماشین های پلاک اروند توسط پلیس متوقف شد باید به استانداری خبر دهند

 نماینده مردم شوشتر ادامه داد: اگر پلیس جلوی تردد خودروهای پلاک اروند را بگیرد خلاف قانون عمل کرده است چرا که دستور استاندار بر مبنی بر اجازه تردد این ماشین ها در خوزستان به جای خود باقی است

یعنی پدر صنعت چه گفت؟!

اما ناگهان  نعمت زاده وزیرصنعت و معدن و تجارت با حضور در برنامه اقتصادی پایش اعلام می کند خودروهای پلاک اروند صرفا تا مرکز استان مجوز تردد خواهند داشت! موضع صریح وزیرصنعت در خصوص خودروهای پلاک اروند بار دیگر تائید فشار سنگین پایتخت نشینان بر استاندار خوزستان بود که طی ماه های گذشته تلاش کرد امتیازی به مردم خوزستان هدیه کند.

اینکه چرا برخی دولتمردان تمایلی برای همکاری با استاندار خوزستان برای گره گشایی از برخی مشکلات مردم خوزستان ندارند هنوز دلیل روشنی برای آن ذکر نشده است لکن آنچه روشن است فروش خودروهای بی کیفیت داخلی با هزینه گزاف به مردمی که سال ها از مرزهای کشور جانفشانانه محافظت کردند چندان با عدالت همخوانی ندارد.

 دولت باید با مردم استان خوزستان همکاری لازم را کند

اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رهیاب گفت:علی رغم اینکه یک فرصتی برای بهره مندی مردم استان از یک مزیت قانونی به وجودآمدمتاسفانه با دخالت برخی مسئولین  زمزمه هایی برای حذف این موضوع به وجود آمد که این نگرانی را با معاون اول رئیس جمهور مطرح کردیم اما به صورت جدی دنبال نشد تا روز گذشته وزیر صنعت و معدن در اظهاراتی غیرکارشناسانه در برنامه تلویزیونی در خصوص تردد خودروهای پلاک اروند در استان مطرح کرد و  امروز توسط نمایندگان استان خوزستان تذکر جدی به وی داده شد که توسط هیات رئیسه مجلس به اقای نعمت زاده ابلاغ خواهد شد.

جلیلی ادامه داد:تصمیماتی که به صلاح استان هاست باید در اختیار مدیران استانی باشد تردد خودروها بر اساس نیازی است که در استان وجود دارد لذا دولت باید با مردم استان خوزستان همکاری لازم را کند مردم استان   در شرایط سخت آب و هوایی و شرایط بد زیرساختی  زندگی می کنند.

توصیه می کنم به دولت حرف خود را پس بگیرد

شریعتی نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رهیاب اظهار داشت:انتظار داشتیم دولت یک هدیه به مردم خوزستان بدهد خوزستان در طول هشت سال دفاع مقدس از کیان اسلام از کیان این کشور و از ماندن مردم در این کشور دفاع کرد.

وی افزود:آزادسازی تردد خودروهای اروند آن هم فقط در سطح استان برای مردم خوزستان که آن حماسه آفرینی ها را داشتندچیزی نیست، من سوالم ازدولت این است که وقتی ریزگردها و گرد و غبار به استان می آمد چه کسی به فریاد خوزستانی ها رسید؟ ولی وقتی ریزگردها به تهران آمد خودم شاهد آن بودم، شیر مجانی و ماسک مجانی در بعضی مناطق تهران توزیع کردند.

نماینده مردم بهبهان گفت:آیا مردم خوزستان که از کیان مملکت دفاع کرده اند برای شماره گذاری و مجوز تردد خودروها شایسته ی این خدمت کوچک استاندار محبوب و قدرتمند خوزستان نیستند؟ من به دولت می گویم هزینه های مردم خوزستان ۱٫۵ برابر هزینه های استان های خوش آب و هواست ما در خوزستان هزینه هایمان بالاست.

شریعتی ادامه داد:آیا این دولت باید از این مصوبه ایراد بگیرد؟ من توصیه می کنم به دولت – اگر اعلام کردند که تردد خودروها غیرقانونی است – حرف خود را پس بگیرند. امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرمودند که مردم خوزستان یک جایگاه ویژه دارند زیرا دِین خود را به اسلام ادا کردند ما دیگر بدهکار نیستیم ما حق داریم که این امتیاز را داشته باشیم.

تردد این ماشین ها به شهر مانعی ندارد

کم کم خبر هایی مبنی بر توقیف ماشین های پلاک اروند به گوش می رسد اما سرهنگ عادل مجدمی رئیس راهنمایی و رانندگی خوزستان در گفتگو با رهیاب در خصوص صحت خبر توقیف ماشین های پلاک اروند اظهار داشت:ما در راستای دستورات  استاندار و تصمیماتی که در استان گرفته شده است همکاری لازم را داریم و اعلام کرده ایم که تردد این ماشین ها به شهر مانعی ندارد.

وی افزود:تا حالا دستوری  مبنی بر ممنوعیت تردد خودروهای پلاک اروند به  به ما اعلام نشده است و برحسب دستور استاندار مبنی بر جواز تردد عمل خواهیم کرد اگر هم جلوی خودروی پلاک اروندی گرفته شده باشد این دلیل بر، خلاف دستور استاندار عمل کردن نیست چه بسا آن ماشین تخلفی انجام داده باشد و به این دلیل توسط پلیس متوقف شده است.

 مصوبه ای دال بر توقیف ماشین های پلاک اروند نداشته ایم

حتی رهیاب سراغ فرمانده نیروی انتظامی استان می رود او هم می گوید:آنچه که مسلم است تا امروز مصوبه ای دال بر توقیف ماشین های پلاک اروند نداشته ایم و گزارشی مبنی بر توقیف خودروهای پلاک اروند به دست ما نرسیده است و در خصوص موارد مربوط به این مساله مسئولین منطقه آزاد اروند می بایست اظهار نظر کنند.

هیات دولت با این مصوبه مردم استان خوزستان را دلخور کرد

سیدشکرخدا موسوی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رهیاب در خصوص مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت تردد خودروهای در غیر از مناطق آزاد اظهار داشت: متاسفانه دولت مصوبه ایی در خصوص ممنوعیت تردد خودروهای اروند در استان داشت این یکی از اقدامات غیرکارشناسانه دولت یازدهم است

وی ادامه داد: علی رغم اینکه استاندار نماینده تام الاختیار دولت در استان است و با مجوز رئیس مناطق ویژه آزاد کشور اجازه تردد خودورهای پلاک اروند را در خوزستان داد اما عملا دولت در هفته گذشته مصوبه ایی داشت که تردد این ماشین ها فقط باید در آبادان و خرمشهر باشد

نماینده مردم اهواز  تصریح کرد:هیات دولت با این مصوبه مردم استان خوزستان را دلخور کرد این اقدامات در شان رئیس جمهور و هیات دولت نیست چرا که وی در سفر به استان قول دادند باید در این موضوع دولت تجدیدنظر کند

وی ادامه داد:دولت یازدهم می خواست یک خدمتی به مردم خوزستان بکند که آن را هم اینگونه به کام مردم تلخ کرد خیلی از مردم به ما تماس می گیرند و ابراز گله و ناراحتی می کنند که این چه وضعی است برای ما درست کرده اند؟

سیدشکرخدا  در پایان گفت:یا این مصوبه جواز تردد ماشین های پلاک اروند توسط استاندار ابلاغ نمی شد یا اینکه حالا که اعلام شده است نقض آن به نفع هیچ کس نخواهد بود.

متأسفانه آقای نعمت زاده با بنده تماس نگرفتند

حالا همه منتظرند تا واکنش استاندار ببیند مردم که انگار روی رینگ بوکس هر روز یک چیز می شنود هنوز ته دلشان قرص نیست اما این بار نوبت مفتدایی است تا روی خط پایش بیاید و جواب یعنی پدر صنعت را بدهد عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان در گفتگو با برنامه پایش شبکه یک پیرو بحث‌ها پیرامون تردد خودروهای پلاک اروند در این استان گفت : استدلال و اظهارات خیلی از مسئولین را هم شنیدم که کل جمع بندی من این است که مسئولین اساساً یک برداشت کاملاً غلطی از اتفاقی که افتاده دارند و بر اساس آن برداشت غلط و اشتباه همچنان دارند تحلیل می‌کنند
استاندار خوزستان گفت : اولاً جایگاه هیچ کدام از مسئولینی که در مورد تردد خودروهای پلاک اروند در استان خوزستان اظهار نظر کرده‌اند اعم از وزیر و دیگران در جایگاهی نیستند که در این ارتباط نظر دهند و نمی‌توانند به این قضیه ورود بکنند، اگر کسانی که مخالف تردد این خودروها هستند از خود من می‌پرسیدند من آن‌ها را توجیه می‌کردم. متأسفانه آقای نعمت زاده و بازرسی کل کشور و همه آن‌هایی که جنجال به راه انداختند با بنده که مسئول هستم و باید توضیح و پاسخ بدهم تماس نگرفتند.

آخر قصه چیست؟ بالاخره مردم ماشین بخرند یا نه؟ این سوالی است که هنوز از خود می پرسیم ؟این دعواها قرار است به کچا ختم شود؟نکند آنقد می خواهند طولش بدهند تا بعد در یک سفر استانی رئیس جمهور بگوید خوزستانی عزیز تردد خودروها آزاد شد و بعد جیغ و کف و هورا!

اشتراک مطلب با :
, , , , , , ,
  1. شهروند خوزستانی Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    درود بر نمایندگان خوزستان انشالاه که حق استان خوزستان را می گیرد (مرسی اقای مقتدای از زحمتهای شما)