تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۸:۰۷:۵۲
کد خبر : 17556

گردشگری ، حلقه مفقوده اقتصاد دزفول

به گزارش دزنا ۲۴” بیست و هفتم سپتامبر روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری بود که به همین مناسبت و گرامیداشت آن مراسمات مختلفی در سراسر ایران برگزار شد و باز هم طبق تمامی مناسبتهایی که به اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دزفول مربوط میشود هیچ برنامه ای تدارک دیده نشد. دریغ […]

به گزارش دزنا ۲۴” بیست و هفتم سپتامبر روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری بود که به همین مناسبت و گرامیداشت آن مراسمات مختلفی در سراسر ایران برگزار شد و باز هم طبق تمامی مناسبتهایی که به اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دزفول مربوط میشود هیچ برنامه ای تدارک دیده نشد. دریغ از اطلاع رسانی و نصب یک بنر ناقابل و مراسم نمادین زنگ ملی گردشگر (که به بهانه این زنگها خیلی از مناسبتها و برنامه ها سمبل کاری میشوند) چه برسد به اینکه حداقل بازدید از موزه ها رایگان باشد.
متاسفانه در سالهای اخیر شاهد رکود در حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان دزفول بوده ایم.دزفولی که در هرکدام از این سه حوزه در سطح کشور و حتی دنیا شناخته شده است و حرفهایی برای گفتن دارد.اما در این مطلب به صورت خلاصه به اوضاع نابسامان گردشگری طبیعی دزفول خواهم پرداخت و در مطالب بعدی بصورت مفصل این مشکلات باز شده و به حوزه های دیگر گردشگری خواهم پرداخت.
بی شک یکی از مهمترین و پردرآمدترین منابع درآمدی در جهان امروز حوزه گردشگری است که علاوه بر وارد شدن ارز به کشور باعث ارتباط ملل مختلف با فرهنگ و اعتقادات یکدیگر است.
در این راه متاسفانه گردشگری علی الخصوص در قسمت طبیعی در دزفول مغفول مانده و فراموش شده است.
طبیعت بکر و دست نخورده کوهستانی در شمال دزفول ، جنگلهای جنوبی دزفول ، و از همه مهمتر رودخانه دز که به دزفول هویت بخشیده است میتوانند جهت جذب گردشگر از بالفعل به بالقوه تبدیل میشوند چه اینکه نمونه کوچکی از جذب گردشگر در مناطق ساحلی در محدوده شهری با همکاری شهرداری دزفول ملموس است ، هر چند هنوز فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد.
شاهد بی برنامگی گردشگری طبیعی ، روستاهای گردشگری بی شمار در مناطق شمالی دزفول می باشند که از بحث گردشگری فقط تابلوی روستای گردشگری نصیبشان شده است.

روستاهای لیوس و نورآباد در بخش شهیون و روستای بولحسن در بخش سردشت از جمله این مناطق مستعد هستند که سالهاست هیچ اقدام و حتی برنامه ریزی حداقل جهت معرفی این مناطق انجام نشده است چه رسد به جذب سرمایه گذار. در این خصوص مسولین شهرستان حتی نتوانسته اند که از پتانسیل خود مردم منطقه در بحث گردشگری استفاده نمایند.
از دیگر مناطق زیبا و و مستعد در حوزه گردشگری طبیعی میتوان به دریاچه سد دز در بخش کوهستانی شهیون اشاره کرد که به علل مختلف از جمله تعارض با مدیریت سد و نیروگاه دز و همجنین مدیریت ضعیف در پیگیری امور آن و با وجود اقدامات عمرانی اندک متوقف شده ، در حالیکه در بسیاری از دریاچه های سدهای کشور از جمله سد کارون ۳ در شهرستان ایذه ( دهکده توریستی زراس) سرمایه گذاریهای کلانی توسط بخش خصوصی در حال انجام است.
آبشار شوی نیز با وجود استعداد فوق العاده متاسفنه بحال خود رها شده بود که خوشبختانه با حساسیت فرماندار محترم دزفول جناب مهندس آصفی امید است که امسال شاهد اقدامات اولیه جهت تامین امکانات اولیه گردشگران باشیم ، هر چند این منطقه نیاز به برنامه و سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد که امید است در سالهای آینده انجام پذیرد.
این ها تنها گوشه ای از پتانسیل های گردشگری دزفول و مشکلات آن است که به حال خود رها شده اند و تنها راه جهت استفاده از این پتانسیل ها مدیریت و برنامه ریزی کلان و علمی از سوی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دزفول است که باید از سوی فرماندار محترم شهرستان دزفول از این اداره درخواست شود در غیر این صورت در آینده از اقدامات انجام نشده تاسف خواهیم خورد که دیگر هیچ فایده ای ندارد.
اما پیشنهاد ینده به فرماندار محترم شهرستان درفول و معاون استاندار تشکیل کمیته گردشگری شهرستان دزفول با مشارکت افراد فعال در این حوزه و ادارت مربوط در این حوزه است که باید با نظارت و پیگیری شخص فرماندار محترم پیگیری شود چه اینکه این کمیته در سالهای گذشته در مقاطعی برگزار شد ولی به علت نبود نظارت و متولی هیچکدام ازادارات و نهادها الزامی به انجام مصوبات نداشتند.
نکته بعد اینکه رمز موفقیت در حوزه های مختلف گردشگری ، استفاده و مشارکت از پتانسیل بخش خصوصی است. برای جذب سرمایه گذار ، حوزه های مختلف گردشگری و علی الخصوص مناطق مستعد در حوزه گردشگری طبیعی با ارایه اطلاعات دقیق باید آماده باشد و با برگزاری همایش ملی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری دزفول این اطلاعات مناطق به سرمایه گذاران ارایه شود.
اما ازهمه مهمتر اینکه مدیریت ارشد شهرستان دزفول باید در فکر تحول و تغییرات در حوزه میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی دزفول باشد و از مسولین اداره دزفول در این خصوص برنامه ای مدون در خواست کند.
امید است تا با توجه به علاقه فرماندار محترم شهرستان دزفول به حوزه طبیعت و محیط زیست شاهد برنامه ریزی در بخش گردشگری علی الخصوص حوزه طبیعی باشیم.

فعال محیط زیست امین الله محراب

اشتراک مطلب با :