تاریخ انتشار خبر: ۸ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۹:۲۶:۲۶
کد خبر : 17434

کاروانسرای قدیم دزفول مربوط به دوره زندیه تخریب شد /انتقاد میراث فرهنگی از شهرداری دزفول

به گزارش دزنا ۲۴” رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول از تخریب کاروانسرای بازار قدیم این شهر به دلیل ساخت و ساز غیر مجاز در مجاورت آن خبر داد. غلامعلی باغبان کوچک سه شنبه افزود: این کاروانسرا که متعلق به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه می باشد در حالی تخریب […]

به گزارش دزنا ۲۴” رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول از تخریب کاروانسرای بازار قدیم این شهر به دلیل ساخت و ساز غیر مجاز در مجاورت آن خبر داد.

غلامعلی باغبان کوچک سه شنبه افزود: این کاروانسرا که متعلق به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه می باشد در حالی تخریب شد که مرمت آن با اعتباری افزون بر یک میلیارد ریال از سال گذشته آغاز شده است.

وی افزود:مالک زمین مجاور این کاروانسرا بدون رعایت اصول ایمنی اقدام به گود برداری کرده که این امر موجب تخریب این اثر تاریخی شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول با انتقاد از شهرداری دزفول که بدون استعلام از این سازمان اقدام به تمدید پروانه ساخت برای زمین مجاور کاروانسرای بازار قدیم کرده افزود:شهرداری دزفول بدون استعلام از میراث فرهنگی پروانه ساخت زمین مجاور کاروانسرا را تمدید کرده و مالک نیز بدون رعایت ضوابط ایمنی هنگام ساخت به بخشی از کاروانسرای بازار صدمه زده است.

رییس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول افزود:عملیات مرمت این کاروانسرا به دلیل مشکلات ایجاد شده و تخریب صورت گرفته متوقف شده و از مالک نیز شکایت شده که مراحل قانونی را سپری می کند.

وی اظهار داشت: نبود کار کارشناسی هنگام ساخت و ساز و بی توجهی به بافت قدیم لطمات زیادی به بافت قدیم و تاریخی دزفول وارد کرده است.

اجرای طرح فاضلاب و نفوذ آب به سازه های خشتی و آجری بافت قدیم در محدوده بازار خراطان دزفول آسیب زده و این سازه ها پایداری خود را از دست داده و تعدادی خانه و مغازه تاریخی خسارت دیده است.

شهر دزفول در شمال استان خوزستان حدود ۲۵۰ هکتار بافت قدیم دارد.
منبع ایرنا

اشتراک مطلب با :
 1. مصطفی Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  متاسفم برای شهرداری چرا …. اینا جز قدمت شهرن

 2. روح الله Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  شهردار بودجه کم اومده داره به هر دری میزنه پول بیاد بحسابش فراموش کرده اینا جز میراث فرهنگیه هرکی دزفول رو دوست داره این خبرو منتشر کنه

 3. پلیس محله Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  سلام
  من هیچ نمیگم …

 4. محمد Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  این که چیز تازه ای نیست. همه ما به این گونه تخریب ها عادت داریم.

 5. sunami United States Unknow Browser Unknow Os گفت:

  پول بده به شهرداری مجوز تخریب و ساخت وسط خیابون هم بهت میده!! این ک چیزی نیست!! پووول حرف اول و اخر رو میزنه

 6. علیرضا Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  با سلام اخه چرا جاهای خیلی بی ارزش و کم اهمیت میراث فرهنگی نمیذاره تخریب و از نو ساخته بشه ولی خونه های بسیار محکم و قدیمی که فقط با دستگاه میشه خراب کرد را براحتی و به بهنه طرح از نیان برنیداره مثل محله مسجد و پارکینگ شریعتی کی باید جوابگو باشه چون ما خودمون از از این خونه ها که هم پر از موریانه و هم داره ریزش میکنه به بهانه قدیمی بودن اجازه نوسازی و استفاده بهینه و اشتعال زایی را میراث فرهنگی عزیز نمیده باید واقعا کارشناسانه باشه نه ….. یا علی