تاریخ انتشار خبر: ۸ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۵:۲۳
کد خبر : 17419

اعزام انسان به فضا در ۴ سال آینده توسط ایران

حمید فاضلی قائم‌مقام سازمان فضایی کشور در نشست خبری صبح امروز، گفت: اولویت اول سازمان فضایی دستیابی به ماهواره‌های سنجش از دور است زیرا ما نیاز داریم که از نگاه بالا زمین را ببینیم تا بتوانیم خدمات خوبی را ارائه دهیم. وی افزود: مطالعات عمق فضا را نیز در دستور کار داریم و در بحث […]

حمید فاضلی قائم‌مقام سازمان فضایی کشور در نشست خبری صبح امروز، گفت: اولویت اول سازمان فضایی دستیابی به ماهواره‌های سنجش از دور است زیرا ما نیاز داریم که از نگاه بالا زمین را ببینیم تا بتوانیم خدمات خوبی را ارائه دهیم.

وی افزود: مطالعات عمق فضا را نیز در دستور کار داریم و در بحث زیست‌فضا هم که کشورهای دنیا بسیار سرمایه‌گذاری کردند باید مطالعاتی داشته باشیم، کشور هند برنامه دارد تا سال ۲۰۱۶ چهارمین کشوری باشد که انسان را در مدار قرار می‌دهد.

قائم‌مقام سازمان فضایی اظهار داشت: در حال حاضر برای پرتاب زیرمداری مطالعه می‌کنیم یعنی کپسول زیستی را تا ارتفاعات ۱۲۰ کیلومتر پرتاب کنیم که در این زمینه هم دو موجود زنده را به فضا فرستادیم.

وی افزود: یک کپسول با یک تن وزن به صورت نیمه‌مخروط طراحی می‌شود که بازگشت آن هم پایدار باشد.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم امسال پرتاب داشته باشیم اما در پرتاب اول انسان نیست بلکه یک موجود زنده است.

فاضلی ادامه داد: باید قابلیت اطمینان را در بازیابی کپسول تقویت کنیم که تا سه یا چهار سال آینده انسان را در مدار داشته باشیم.

وی در رابطه با تعویق پرتاب ماهواره‌ها نیز گفت: با توجه به شرایط پروژه‌های فضایی تعویق طبیعی است و اینکه می‌گویند دلیل سیاسی دارد، درست نیست.

وی افزود: سال گذشته در نخستین ماه‌های آغاز به کار تدبیر و امید پرتاب کاوشگر پژوهش را به همراه کپسول زیستی داشتیم و رئیس جمهور در پیامی این موضوع را تبریک گفت. بنابراین رئیس جمهور برنامه‌های فضایی را در اولویت دارد.

اشتراک مطلب با :