تاریخ انتشار خبر: ۵ , مهر, ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۸:۴۲
کد خبر : 17369

طرح ملی سرشماری کشاورزی دردزفول آغاز شد

به گزارشدزنا ۲۴،  معاون استاندار و فرماندار ویژه دزفول در آیین آغاز طرح ملی سرشماری کشاورزی در محل اداره منابع طبیعی در جمع کارشناسان مجری این طرح گفت:طرح سرشماری کشاورزی اقدامی در راستای سنجش ظرفیت های این بخش و برنامه ریزی برای افزایش تولید و کاهش ضایعات است که باید با دقت اجرا شود. ‘حبیب […]

به گزارشدزنا ۲۴،  معاون استاندار و فرماندار ویژه دزفول در آیین آغاز طرح ملی سرشماری کشاورزی در محل اداره منابع طبیعی در جمع کارشناسان مجری این طرح گفت:طرح سرشماری کشاورزی اقدامی در راستای سنجش ظرفیت های این بخش و برنامه ریزی برای افزایش تولید و کاهش ضایعات است که باید با دقت اجرا شود.

‘حبیب اله آصفی’ با بیان اینکه سه تا پنج درصد محصولات کشاورزی کشور در دزفول تولید می شود به نقش کشاورزان این شهرستان در تولید و خود کفایی کشور اشاره کرد و اظهار داشت:شهرستان دزفول به عنوان قطب کشاورزی استان خوزستان از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده که تهیه آمار و اطلاعات دقیق از ظرفیت های این بخش ضروری است.

وی خاطر نشان کرد:در اجرای طرح ملی سرشماری کشاورزی نگاه و اولویت استان خوزستان به شهرستان دزفول به عنوان قطب کشاورزی متمرکز شده لذا آمارگیران باید با دقت وارد عمل شوند.

مدیر جهاد کشاورزی دزفول نیز بخش عمده اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در این شهرستان را در بخش کشاورزی دانست و افزود:حدود ۴۸۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در ۷۰۰ روستا و آبادی شهرستان دزفول وجود دارد که با توجه به اینکه بیش از ۲۵۰ روستای دزفول خالی از سکنه است سرشماری کشاورزی در ۴۵۰ روستا و شهر انجام می شود.

‘ احمد زارعی ‘ آمار و اطلاعات کشاورزی را پایه اقتصاد کشور دانست و افزود:برنامه ریزی و توسعه کشور بر اساس آمار جمع آوری شده محقق می شود.

در شهرهای شوش و اندیمشک نیز طرح ملی سرشماری کشاورزی از صبح امروز آغاز شد.

سالانه بیش از چهار میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در منطقه شمال استان خوزستان در اراضی کشاورزی دزفول ، شوش و اندیمشک تولید می شود.

سرشماری عمومی کشاورزی سال ۹۳ که از ساعت هشت صبح امروز آغاز شده تا ۱۸ مهرماه ادامه دارد.

سرشماری کشاورزی نقش محوری و پایه ای در نظام ملی آمارهای کشاورزی هر کشور ایفا می کند و منبعی مهم برای تهیه داده های ساختاری و پایه ای بخش کشاورزی محسوب می شود.

براساس سرشماری کشاورزی سال ۹۳، خانوارها، بهره برداران کشاورزی، دامپروران، شرکت های رسمی و موسسه های عمومی دارای فعالیت کشاورزی مورد شناسایی قرار می گیرند و سپس برای هر بهره بردار یک یا چند پرسشنامه از طریق پرسش و پاسخ تکمیل می شود.

اشتراک مطلب با :