تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۲۰:۲۲:۰۲
کد خبر : 17057

یک مسوول: بخش چغامیش دزفول از کمبود امکانات درمانی رنج می برد

به گزارش ایرنا ‘ رضا تونس ‘ روز سه شنبه در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان دزفول افزود:بخش چغامیش با ۳۵ هزار نفر جمعیت دارای دو مرکز بهداشتی به فاصله ۱۰ کیلومتر است که جوابگوی نیاز منطقه نیست. وی به مشکلات خانه های بهداشت این بخش اشاره کرد و گفت: چغامیش با ۲۷ […]

به گزارش ایرنا ‘ رضا تونس ‘ روز سه شنبه در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان دزفول افزود:بخش چغامیش با ۳۵ هزار نفر جمعیت دارای دو مرکز بهداشتی به فاصله ۱۰ کیلومتر است که جوابگوی نیاز منطقه نیست.

وی به مشکلات خانه های بهداشت این بخش اشاره کرد و گفت: چغامیش با ۲۷ روستا فاقد اورژانس بوده و کمک رسانی به مصدومان در حوادث به سختی انجام می شود.

بخشدار چغامیش به حادثه تصادف در روستای حاجات در ۵۰ کیلومتری شهر دزفول اشاره کرد و افزود: انتقال مصدومان این حادثه به بیمارستان دزفول به دلیل فقدان اورژانس و فاصله طولانی تا شهر دزفول به سختی انجام شد.

تونس خواستار تقویت زیر ساخت های بهداشتی و درمانی در بخش چغامیش شد و افزود: مشکلات و کمبودهای این بخش محروم از چند سال پیش در حال پیگیری است اما اقدامی برای حل آنها نشده است.

بخشدار شهیون دزفول نیز در این نشست به مشکلات این بخش در زمینه امکانات بهداشتی و درمانی اشاره کرد و گفت:احداث پنج خانه بهداشت مصوب در این بخش هنور اجرایی نشده است.

‘ شکراله قارم ‘ افزود:به رغم آماده بودن ساختمان مرکز اورژانس بخش شهیون ، این اورژانس هنوز تجهیز و راه اندازی نشده است.

وی ضمن تاکید بر ضرورت راه اندازی اورژانس هوایی در این بخش کوهستانی به ویژه در فصل زمستان اظهار داشت:بخش شهیون از داشتن حتی یک دستگاه آمبولانس نیز محروم است.

بخشدار شهیون همچنین نسبت به کاهش فعالیت تیم سیار درمانی احمد فداله و دره کاید از مناطق صعب العبور و کوهستانی این بخش انتقاد کرد و گفت:تعداد نیروهای این گروه درمانی

از ۱۸ نفر به چهار نفر ذکاهش یافته است.

وی همچنین از عدم انجام معاینات پزشکی دانش آموزان در مدارس روستایی گله کرد و از دانشگاه علوم پزشکی دزفول خواست نسبت به رفع مشکلات بهداشتی و درمانی بخش محروم شهیون توجه ویژه ای صورت گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با ارائه گزارشی از وضعیت بهداشت و درمان این شهرستان گفت:با اجرای طرح تحول نظام سلامت ، ضمن کاهش هزینه درمان ، کیفیت خدمات درمانی در بیمارستانهای دولتی افزایش یافته است.

‘ عبدالرحیم صائمی ‘ با تشریح برنامه های در دست اقدام این دانشگاه در مناطق روستایی و محروم این شهرستان افزود:دانشگاه علوم پزشکی دزفول تلاش می کند با احداث ۴۱ خانه بهداشت روستایی در منطقه شمال خوزستان ، جشن برخورداری تمام مناطق روستایی منطقه از خانه های بهداشت را برگزار کند.

وی همچنین از تجهیز این دانشگاه به اورژانس هوایی خبر داد و گفت:دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اجرای طرح های بهداشتی و درمانی در زمینه درمان سرطان ، درمان ناباروری ، جراحی قلب باز ، پزشکی هسته ای و سلول های بنیادی در راستای ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی در منطقه شمال خوزستان و جنوب غرب کشور تلاش می کند.

در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان دزفول مصوب شد تا کارخانجات تولید یخ حداکثر تا ۱۵ مهرماه نسبت به بهداشتی کردن چرخه تولید و توزیع یخ اقدام کرده در غیر اینصورت از توزیع یخ تولید این کارخانجات برای مصارف خوراکی جلوگیری خواهد شد.

اعضای شورای سلامت دزفول همچنین فعالیت واحدهای فروش سم و کود شیمیایی در منطقه را مورد برسی قرار داده و مصوب کردند به منظور کنترل مصرف سموم در مزارع کشاورزی ، ضمن نظارت بیشتر بر واحدهای عرضه کنند کود و سم ، از فعالیت واحدهای فاقد پروانه کسب جلوگیری کنند.

در این نشست وضعیت سرویس های بهداشتی مدارس شهری و روستایی دزفول طبق بازرسی کارشناسی انجام شده توسط واحد بهداشت مورد بررسی قرار گرفت.

اشتراک مطلب با :