تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۷:۳۶
کد خبر : 17047

آذرکیش : رود خانه دز می‌تواند فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری کشورباشد.

محمد آذرکیش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار دزنا ۲۴، در دزفول اظهار داشت: رودخانه دز یکی از پرآب‌ترین، رودهای کشور است که از شمال شهر دزفول وارد شده و شهر را به دو نیمه غربی و جنوبی تقسیم می‌کند. وی افزود: در هر بخشی از مسیر این رود، حال و هوای خاصی جاری‌ست که می‌تواند […]

محمد آذرکیش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار دزنا ۲۴، در دزفول اظهار داشت: رودخانه دز یکی از پرآب‌ترین، رودهای کشور است که از شمال شهر دزفول وارد شده و شهر را به دو نیمه غربی و جنوبی تقسیم می‌کند.

وی افزود: در هر بخشی از مسیر این رود، حال و هوای خاصی جاری‌ست که می‌تواند تبدیل به یک فرصت توسعه و رونق صنعت گردشگری شود.

دبیر انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول تصریح کرد: نخستین بخش در شمال شهرستان و ۱۸ کیلومتری شهر دزفول، منطقه مشهور به چال کندی، یکی از زلال‌ترین و بکرترین قسمت‌های رود دز است.

* ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری رودخانه دز

آذرکیش اضافه کرد: در این بخش با توجه به نوع بدنه ساحل رود که ساختار زمین‌شناسی آن از سازند کنگلومرا (کمر) است و از ویژگی رسوبات آبرفتی و کوهپایه‌ای زاگرسی حاصل از فرسایش ارتفاعات برخوردار بوده، فرصت مناسبی برای علاقمندان به طبیعت‌گردی حرفه‌ای را در فصول گرم سال فراهم می‌آورد.

وی ادامه داد: پایین دست چال کندی مناطق دیگری با نام‌های گلال، کوپیته و طال خانی وجود دارد که در این بخش از ساحل رود در جداره‌های سخت آن حفره‌های دست‌کند و غار مانند به نام کت ایجاد شده که فرصت اقامتی طولانی‌تر را در روزهای گرم سال در حاشیه رود فراهم می‌آورد.

دبیر انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول اضافه کرد: فضای خنک کت‌ها که مساحتی بین ۳۰ تا ۲۰۰ متر متغیر هستند، سبب می‌شود خانواده‌ها و گردشگران یک روز کامل را با خیالی آسوده به تفریح در ساحل رود زلال دز بپردازند.

آذرکیش عنوان کرد: در شهر دزفول نیز، در حاشیه رود دز، پارک‌های ساحلی نظیر دولت، تفریحگاه ساحلی دز، دووه، رعنا، علی مالک احداث شده که هم در ایام گرم و هم در سایر روزهای سال، فرصت‌های گردشگری را در دزفول فراهم کرده است.

وی بیان داشت: علاوه بر آن سازه‌های آبی ارزشمندی نظیر پل تاریخی دزفول، آسیاب‌های تاریخی در مسیر این رودخانه وجود دارد و شکوه و ظرفیت‌های گردشگری را علاوه بر حوزه تفریحی و طبیعی، در حوزه علاقمندان به آثار تاریخی به وجود آورده است.

دبیر انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول خاطر نشان کرد: رود دز و ساحل آن، ظرفیت بی‌نظیر گردشگری در جنوب کشور و شمال استان خوزستان را ایجاد کرده که می‌تواند در همه طول سال رونق صنعت گردشگری را در منطقه به وجود آورد.

آذرکیش گفت: ویژگی‌های خاص رود دز، نظیر زلال بودن، خنک بودن، پرآب بودن و ساحل مناسب کنار آن سبب شده که مجموعه کم‌نظیری در کشور فراهم آید که می‌تواند فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری باشد.

*ظرفیت‌های بالای سرمایه‌گذاری در ساحل رود دز

وی با بیان اینکه از ظرفیت‌های بالای سرمایه‌گذاری در ساحل رود دز، بهره‌برداری مناسبی صورت نگرفته اضافه کرد: استان خوزستان با برخورداری از زمینه‌های صنعت گردشگری، تاکنون از نگاه کلان و در سطح ملی مورد غفلت مانده و همین عدم سرمایه‌گذاری در حاشیه رود دز، یکی از بهترین شواهد برای این ادعاست.

به گزارش دزنا ۲۴، با توجه به رویکردهای جدید اقتصادی در خصوص عدم وابستگی به صنعت نفت و توجه به صنایع پاک، سرمایه‌گذاری با رعایت مسائل محیطی زیستی در صنعت گردشگری، می‌تواند نقش مهمی در توسعه پایدار کشور داشته باشد و در این راستا رود دز به عنوان گنجی جاری در شهر دزفول، یکی از بهترین فرصت‌های ملی در این زمینه است.

اشتراک مطلب با :
  1. آینه Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    ای وای این خبرراهم خبرگزاری جمهوری اسلامی زده به اسم خودش <آهان فهمیدم ازروی خبرشمادزنا۲۴۰۰ساله تقلبی کرده درسته؟!ماشاالا خیلی پوستش قوی بوده که ازشماسرقت ادبی نموده آخه کسی نیست بهش بگه شماخبرگزاری هستید ازیک سایت معروف سرقت می کنید آره باید بره خودش زحمت خبربکشه درسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتهههههههههههههههههههههههههههههه دزنا۲۴
    حذف نفرماخواهشنا باغیرت این رابزاربرای تنفس خنده بازارتا ایرنا ببیندممنون