تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۲۱:۱۶:۳۸
کد خبر : 16977

سرشماری کشاورزی ۹۳ با تبلت اجرا می‌شود

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری خوزستان گفت: سرشماری عمومی کشاورزی با هدف جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برنامه‌ریزی به منظور بهبود شاخص‌های بخش کشاورزی از جمله تولید، بهره‌وری، واردات، و صادرات اجرا می‌شود. سیدلطف‌الله هاشمی اظهارکرد: بخش کشاورزی سهم قابل توجهی در تأمین غذای مردم جامعه و همچنین اشتغال دارد. ۱۹٫۲ درصد از کل شاغلان […]

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری خوزستان گفت: سرشماری عمومی کشاورزی با هدف جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برنامه‌ریزی به منظور بهبود شاخص‌های بخش کشاورزی از جمله تولید، بهره‌وری، واردات، و صادرات اجرا می‌شود.

سیدلطف‌الله هاشمی اظهارکرد: بخش کشاورزی سهم قابل توجهی در تأمین غذای مردم جامعه و همچنین اشتغال دارد. ۱۹٫۲ درصد از کل شاغلان و ۹٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی (بدون نفت و گاز) استان، مربوط به بخش کشاورزی است. براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۸۲ تعداد ۱۹۱ هزار و ۸۱۰ بهره‌بردار کشاورزی در خوزستان فعالیت داشته‌اند.

وی افزود: اولین سرشماری کشاورزی در سال ۱۳۵۲ در سطح روستاهای کشور انجام شد؛ پس از آن در سال‌های ۱۳۶۷، ۱۳۷۲و ۱۳۸۲ این سرشماری انجام شد و سرشماری سال ۱۳۹۳ پنجمین سرشماری عمومی کشاورزی در کشور است که برای نخستین‌بار با استفاده از ابزار الکترونیکی (تبلت) و بدون استفاده از کاغذ، با همکاری وزارت جهاد کشاورزی اجرا می‌شود. مزیت این شیوه افزایش سرعت، دقت در جمع‌آوری و استخراج نتایج و کاهش هزینه‌ها و تسریع خواهد بود.

هاشمی ادامه‌داد: سرشماری عمومی کشاورزی براساس دستور رییس جمهور، از ۵ مهر الی ۱۸ آبان سال ۱۳۹۳ در سراسر کشور از طریق مراجعه به بهره‌برداران کشاورزی و تکمیل فرم‌ها برای یکایک بهره‌برداران انجام می‌شود. رئیس‌جمهور در این دستور همه وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی و وابسته به دولت و شرکت‌های دولتی را مکلف به در اختیار قراردادن همه امکانات لازم و تجهیزات مورد نیاز در طول سرشماری کرده است. در اجرای این سرشماری حدود ۵۰۰ نفر در رده‌های ستادی و میدانی در خوزستان فعالیت خواهند داشت.

وی بیان‌کرد: فعالیت‌های کشاورزی موردنظر در این سرشماری شامل زراعت، باغداری، کشت گلخانه‌ای، پرورش دام (سبک و سنگین)، پرورش طیور به روش سنتی، پرورش زنبور عسل، پرورش کرم ابریشم و پرورش ماهی است. آمارگیران پس از فراگیری دوره آموزشی با نظارت کارشناسان فنی، اجرای سرشماری را به عهده خواهند داشت.

مدیر اجرایی سرشماری عمومی کشاورزی خوزستان خاطرنشان‌کرد: اطلاعاتی که از بهره‌برداران جمع‌آوری خواهد شد، محرمانه بوده و از آن‌ها به صورت کلی در برنامه‌ریزی‌هایی مانند خدمات‌رسانی و یارانه‌های کشاورزی، یارانه‌های نهاده‌ها یا تسهیلات معیشتی به صورت کلان و همچنین شناسایی نقاط ضعف بخش کشاورزی استفاده خواهد شد. مردم مطمئن باشند که اطلاعات آن‌ها ارتباطی به هدفمندی یارانه‌ها و مالیات نخواهد داشت.

هاشمی تاکیدکرد: همکاری بهره‌برداران و کشاورزان با ماموران سرشماری در دادن آمار صحیح کشاورزی به برنامه ‏ریزی بهتر در این زمینه کمک خواهد کرد.

اشتراک مطلب با :