تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۸:۵۲:۱۶
کد خبر : 16950

غلبه نرمی برسختی!

خدا در قرآن به پیامبر می فرماید: و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک! اگرتندخو بودی، اینان از گردت پراکنده می شدند .در توصیف مومنین هم در روایت واژه ” لینون” نرمها آمده است. با این همه بعضی دین مداران دم از خشونت واعدام  و مرده باد و ومرگ نیروهای مومن دیگری که […]

خدا در قرآن به پیامبر می فرماید: و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک! اگرتندخو بودی، اینان از گردت پراکنده می شدند .در توصیف مومنین هم در روایت واژه ” لینون” نرمها آمده است. با این همه بعضی دین مداران دم از خشونت واعدام  و مرده باد و ومرگ نیروهای مومن دیگری که با آنها هم سلیقه نیستند می زنند و از خدا هم هیچ پروایی ندارند.آبروی دیگران را براحتی می ریزند و کینه دیگران را همواره دردل دارند.

 در مدارای بزرگان ما با دشمنان خود -نه دوستان شان!-چندنمونه که امید است مدنظر ارباب نظر ویا بی نظر! قرار گیرد ذکر می کنم:

۱- پیامبر پس از اینکه وحشی قاتل حمزه را دستگیر و به نزد او آوردند  واو اظهار پشیمانی نمود ومسلمان شد، او را بخشید به اوفرمود از مدینه برود .

بزرگان اخلاق گفته اند منظور حضرت از این توصیه ای که به وحشی نمود این بود که وحشی هربار بادیدن چهره پیامبر بخاطر قتل عموی او حمزه بسیار خجالت زده می شد لذا برای اینکه وی خجالت نکشد رسوبلخدا به او توصیه کرد از مدینه برود تا با او چهره به چهره نشود والا شان پیامبراین نبود که کماکان بر غضب خویش نسبت به وحشی باقی بماند وچقدر این گفته لطیف است

۲- در کتاب منتهی الامال( ج۱/ ص ۱۷۵) آمده است :

“علی(ع) به فرزندش امام حسن(ع) درباره رفتار با ابن ملجم سفارش کرد و فرمود: پسرم! با اسیر خود مدارا کن و با وی طریق شفقت و رحمت پیش گیر.

امام حسن(ع) عرض کرد: پدرجان! این ملعون، ضربتی سخت بر تو وارد کرد و دل های ما را به درد آورده است، با این حال دستور می دهی با وی رفتاری مشفقانه در پیش گیریم؟

امام علی(ع) فرمود: فرزندم! ما اهل بیت رحمت و مغفرتیم. پس وی را به آن چه خود می خوری، بخوران و به آن چه می آشامی، بیاشام. اگر من از دنیا رفتم، از او قصاص کن ولی جسدش را به آتش مسوزانید و وی را مثله نکنید. زیرا از جدت رسول خدا(ص) شنیدم که می فرمود: مثله نکنید، اگر چه سگ گزنده باشد.

اما اگر زنده ماندم، خودم داناترم که با او چه رفتاری کنم و عفو وی را ترجیح می دهم. زیرا ما از اهل بیتیم که با گناهکاران در حق خویش، جز به عفو و کرم رفتار نمی کنیم.”

ومن معتقدم حضرت از گناه ابن ملجم در می گذشت!

۳- معروف است یکی از بزرگان در حرم سیدالشهدا در حالی که دست به مشبکهای ضریح مطهر امام برده بود او را به جان مادرش زهرا قسم می داد که در قیامت هرکس را شفاعت می کند شمر را شفاعت نکند!

در جایی از زبان لائوتسه می خواندم که درعباراتی زیبا چنین آورده است:

هیچ چیز در این جهان چون آب، نرم و انعطاف پذیرنیست.با این حال برای حل کردن آنچه سخت است، چیز دیگری‌یارای مقابله با آب را ندارد.نرمی بر سختی غلبه می کند و لطافت بر خشونت.همه این را می دانند ولی کمتر کسی به آن عمل می کند.انسان، نرم و لطیف زاده می شود و به هنگام مرگ،  خشک و سخت می شود.گیاهان هنگامی که سر از خاک بیرون می آورند نرم و انعطاف پذیرند و به هنگام مرگ خشک و شکننده.پس هر که سخت و خشک است، مرگش نزدیک شده وهرکه نرم و نعطاف پذیر، سرشار ز زندگی است.آرام زندگی کن!هرگز با طبیعت‌ یاهمنوعان خود ستیزه مکن و گزند را با مهربانی تلافی نما.

آیا گوش شنوایی هست ؟

اشتراک مطلب با :
  1. محمد Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    با سلام در خصوص نرمی و مهربانی پیامبراکرم ص و حضرت علی ع اینگونه کلی صحبت کردن برای تبرئه خائنین صحیح نمی باشد و باید بین خطاهای سهوی و عمدی فرق گذاشته شود و براساس سیره معصومین بایستی فلسفه ستون توبه در مسجدالنبی و جنگ های سه گانه با اصحاب جمل واصحاب شام و خوارج مشخص شود واینکه آقایانی که در سال ۸۸ فتنه کردند و آنانی که از سرلج با فردمنتخب به خاموشی فتنه کمک نکردند و ملت ایران را با خسارتهای عظیم مواجه کردند و هنوز حقد و کینه را از سینه خارج نکرده اند و در سایه لطف و مرحمت رهبری بجای اعدام مثل خوارج ,بعضی از آنها بدون اینکه از عملکرد کاملا خطای خود توبه کرده باشند به مسندهایی تکیه زده اند اینها همه بایستی تبیین شود و
    آیا چشم بینایی و گوش شنوایی هست؟؟؟؟