تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۶:۱۱
کد خبر : 16922

مدارس عشایری خوزستان را در یابید/ محرومیت و کمبود امکانات در مدارس عشایری استان

به گزارش ایرنا ˈ حمید قنبری ˈ روز سه شنبه در نخستین نشست شورای عشایر دزفول در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان افزود:بیش از ۶۰ درصد مدارس عشایری استان خوزستان فاقد سرویس بهداشتی و۷۰ درصد آنها فاقد آزمایشگاه ، نمازخانه و دیگر امکانات است. وی جمعیت دانش آموزی در مدارس عشایری استان را ۱۴ هزار […]

به گزارش ایرنا ˈ حمید قنبری ˈ روز سه شنبه در نخستین نشست شورای عشایر دزفول در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان افزود:بیش از ۶۰ درصد مدارس عشایری استان خوزستان فاقد سرویس بهداشتی و۷۰ درصد آنها فاقد آزمایشگاه ، نمازخانه و دیگر امکانات است.

وی جمعیت دانش آموزی در مدارس عشایری استان را ۱۴ هزار نفر عنوان کرد و افزود:این دانش آموزان در ۵۷۳ مدرسه و ۱۴ منطقه عشایری از جمله الوار گرمسیری ، دزفول ، شوشتر ، لالی، مسجدسلیمان ، اندیکا ، رامهرمز و باغملک تحصیل می کنند.

قنبری افزود:در دزفول و بخش سردشت این شهرستان یکهزار دانش آموز عشایری در ۷۲ مدرسه و ۱۲۰ کلاس درس تحصیل می کنند که به دلیل کمبود اعتبار و امکانات با مشکلات زیادی روبه رو هستند.

وی اظهار کرد:مدارس عشایری این منطقه استاندارد نبوده بطوری که با وقوع یک زلزله سه ریشتری فاجعه ای رخ خواهد داد.

قنبری گفت:با پیگیری انجام شده ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای زیرسازی مدارس عشایری خوزستان تامین شده که امیدواریم با این اعتبار شاهد ارائه امکانات به این مدارس محروم باشیم.

وی ضمن اشاره به کمبود امکانات از نظر فناوری آموزشی در مدارس عشایری استان خوزستان ابراز امیدواری کرد با رعایت عدالت آموزشی زمینه ظهور استعدادهای دانش آموزان عشایر فراهم شود.

رییس اداره امور عشایر شهرستان دزفول نیز در این نشست عشایر را تولید کنندگان قانع، صبور و حافظان مرزها معرفی کرد که با تولیدات خود نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند.

ˈمحسن پور فرخی ˈ افزود:عشایر با کمترین امکانات در عرصه اقتصاد و تولید فعالیت می کنند.

وی فاصله دزفول با دورترین نقاط عشایری را بیش از ۱۷۰ کیلومتر عنوان کرد وگفت:پراکندگی عشایر دزفول باعث شده ارائه امکانات و خدمات به آنها به سختی انجام شود.

وی گفت که اعتبار مناطق عشایری دزفول از ۳۵ میلیارد ریال در سال۹۰ به شش میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال کاهش یافته است.

رییس اداره امور عشایر دزفول جمعیت عشایری دزفول را ۳۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت:برای هفت هزار زن و ۱۲ هزار مرد به طور مستقیم شغل ایجاد شده ضمن این که عشایر دزفول سالانه ۹۰۰ تن شیر ، ۴۵۰ تن ماست ، ۲۸ تن روغن و ۱۰۲ تن پشم تولید می کنند.

پورفرخی با اشاره به اقدامات امور عشایر دزفول گفت:در سال گذشته ۷۵ کیلومتر راه روستایی در مناطق عشایری دزفول مرمت و بهسازی شده است.

وی به پیشرفت ۸۰درصدی احداث ابنیه فنی جاده دارخلک اشاره کرد و گفت:آب شرب چهار روستای عشایری دزفول از جمله روستای آب بنه، سیدبهرام ،ناری آباد و بنه تامین شد و تکمیل پروژه آبرسانی دورک و نگهداری تاسیسات و تجهیزات آبرسانی روستای سالند در دست انجام است.

وی عدم آنتن دهی تلفن همراه ، مشکلات بهداشتی و درمانی ، نبود مدرسه متوسطه ، خرابی جاده اصلی روستای ابوالحسن به امامزاده احمدفداله ، برقرسانی در مناطق عشایری و بیماری های دامی را از جمله مشکلات عشایر دزفول عنوان کرد.

رییس اداره امور عشایر دزفول با اشاره به نقش عشایر در تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی گفت:عشایر دزفول در سال گذشته ۱۹۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال درآمدزایی کردند این در حالی است که کل بودجه شهرستان دزفول از محل تملک دارایی ها ۲۹۰ میلیارد ریال بوده است.

در این نشست مقرر شد توزیع آرد بین عشایر دزفول با هماهنگی اداره امور عشایر انجام و اداره راه و شهرسازی نسبت به ایمن سازی جاده های عشایری اقدام کند.

اشتراک مطلب با :
  1. محمد Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    از آقای جوکار سپاسگزاریم

  2. مهران Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    بالاخره با پیگیری مستمر اولین شورای عشایری در شهرستان دزفول تشکیل شد خدا خیرتون بده