تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۲۰:۲۵:۳۹
کد خبر : 16904

فوتبال شهرداری دزفول به سوت پایان رسید/تیم فوتبال شهرداری دزفول متعلق به همه دزفول بود

هزینه های هنگفت تیم فوتبال شهرداری دزفول در لیگ دسته دوم و عدم کمک به شهرداری برای پرداخت هزینه های این تیم موجب شد تا شورای شهر دزفول رأی به فروش تیم فوتبال شهرداری دزفول داده و بدلیل تعلل در فروش و عدم امکان حضور این تیم در مسابقات فصل جدید، عملا این تیم به […]

هزینه های هنگفت تیم فوتبال شهرداری دزفول در لیگ دسته دوم و عدم کمک به شهرداری برای پرداخت هزینه های این تیم موجب شد تا شورای شهر دزفول رأی به فروش تیم فوتبال شهرداری دزفول داده و بدلیل تعلل در فروش و عدم امکان حضور این تیم در مسابقات فصل جدید، عملا این تیم به دسته سوم سقوط کرد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی دزنا ۲۴، فوتبال به عنوان محبوبترین ورزش جهان مدتهاست که مورد توجه سیاست مداران دنیا قرار گرفته و در قالب و یا پوشش آن بدنبال اهداف خود هستند. ورزشی که جدای از قراردادهای جنجالی میلیاردی بازیکنان، نگهداری و هزینه ای هنگفت دارد.
یکی از علل این هزینه های هنگفت، علاقمندان زیاد از اقشار مختلف به ویژه جوانان به این ورزش است، ورزشی که با آن می گریند و از شادی به هوا می پرند. ورزشی که شور و هیجان در جامعه سبب می شود و موجب می شود که هواداران هر تیم چسبیدن توپ به تور حریف و لمس جام را بر هزینه های میلیاردی آن رجحان دهند. کری خوانی برای همدیگر و تحلیل عملکرد بازیکنان تا روزها بعد از بازی همگی از جذابیت های این ورزشی است که ابعادی بسیار فراتر از یک ورزش دارد.
اما از تمام این حرفها گذشته، تیم داری پول می خواهد و هر ارگانی به تنهایی توانایی اداره و پرداخت هزینه های آن را ندارد. شهرداری دزفول با بودجه محدود، مشکلات بسیار و پروژه های عمرانی متعدد که به دلیل نبود بودجه سالهاست در تعطیلی به سر می برد، چند فصلی است که برای ایجاد نشاط در جامعه ورزشی دزفول در لیگ دسته دو فوتبال تیم داری می کند.
هزینه بالا، نتایج ضعیف و ناامید کننده ، عدم استقبال تماشاگران و برخی حوادث که تیم شهرداری دزفول را با کسر امتیاز، جریمه و.. روبرو کرده و از طرفی بی توجهی و عدم تناسب معنی دار بودجه فوتبال با بودجه در نظر گرفته شده برای مسائل فرهنگی و حتی سایر ورزشها و تیم های شهرداری موجب شد تا زمزمه فروش تیم شهرداری دزفول از شورای سوم شنیده شود.
این تصمیم بی جنجال نبود و علاوه بر گلایه دلسوران ورزش، زمینه ای برای تصفیه حسابهای سیاسی به وجود آمد تا تصمیم گیرانی که گوشه چشمی نیز به انتخابات آینده داشتند، با ژست حمایت از ورزش، بدون توجه به مشکلات عدیده آن، خود را از موافقین ادامه کار تیم نشان می دادند.
شورای سوم سپری شد و با کش دادن روند قانونی، آغاز فصل فرا رسید و شورای چهارم برای عدم سقوط به دسته سوم، رأی به ادامه کار تا تعیین تکلیف تیم در پایان فصل دادند. تیم فوتبال شهرداری دزفول که اسیر حاشیه ها شده بود با شکست های متوالی هفته ها قعرنشین جدول بود بطوری که نگرانی سقوط آن به دسته سوم افزایش یافت. تلاش بازکنان و مربیان و آرامش مجدد تیم موجب شد تا با چنگ و دندان خود را در دسته دوم حفظ و به دسته پائین تر سقوط نکند.
هزینه های زیاد موجب شد تا شهرداری دزفول به فکر مشارکت و جذب سرمایه گذار برای تیم بیفتد و بارها بر ادامه کار تیم شهرداری دزفول با حضور سرمایه گذار تاکید کرده بود. چندین دور مذاکره صورت و علاوه بر هزینه ۸۰۰ میلیونی سرمایه گذار و تعهد به بردن تیم به لیگ دسته یک و موارد دیگر، شهرداری نیز باید برخی هزینه ها را تقبل می کرد که رقمی بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان بود، هزینه ای که در شرایط بد بودجه، برای شهرداری دزفول ینگین بود.
با آمدن خریدار برای تیم، پس از بحث های فراوان، شورای چهارم با اکثریت آراء شهرداری، دزفول را موظف به فروش تیم نمود پس از اتفاقات فراوان در اعلام مزایده و زدن قیمتی بالا برای تیم و تعلل صورت گرفته، فصل جدید آغاز و روز یکشنبه مورخ ۹ شهریور معاون فرهنگی شهرداری با فرستادن لایحه ای به شورا با توجه به عدم فروش تیم و آغاز فصل جدید، خواستار تعیین تکلیف تیم شد.
با توجه به شروع فصل و عدم فروش تیم بحث هایی برای ادامه کار تیم تا فصل آینده و فروش آن صورت گرفت و بدلیل اینکه فروش تیم به تصویب رسیده برای تغییر مصوبه نیاز به ۹ رأی اعضا وجود داشت. تغییر مصوبه شورا به رأی گذاشته شد ولی نتوانست حد نصاب را کسب کند.
مجددا تعدادی از اعضاء با تاکید بر اینکه مصوبه شورا مانع حضور در لیگ دسته دوم و موجب سقوط به دسته پائین تر و ضرر ۲۰۰ میلیون تومانی شهرداری بدلیل کاهش قیمت تیم، حواستار تجدید نظر در رأی اعضای شورا شدند.
در عوض موافقیت فروش تیم، ضرر ۲۰۰ میلیون تومانی شهرداری را بر هزینه یک میلیاردی را برتری داده و مقصر را تعلل شهرداری در فروش تیم قبل از شروع فصل اعلام کردند.
با مذاکرات صورت گرفته، تغییر مصوبه شورا بار دیگر به رأی گذاشته شد و این بار نیز نتوانست حد نصب ۹ رأی را کسب و در نهایت تیم فوتبال شهرداری دزفول به سوت پایان خود رسید.
لازم به تذکر است که هزینه های صورت گرفته در تیم فوتبال شهرداری دزفول، در مقایسه با تیم های مشابه در لیگ دسته دوم بسیار کمتر بوده و مسئولین تیم حداکثر صرفه جویی ها را انجام داده اند ولی همچنان پرداخت این هزینه برای شهرداری دزفول که تنها درآمد آن عوارض مردمی است بسیار سنگین بوده است.
جای بسی تاسف است که مسئولین و افرادی که اکنون شمشیر انتقاد به شورای شهر و شهرداری دزفول را به دلیل فروش تیم فوتبال دزفول بیرون کشیده و یا خواهند کشید، هیچگونه کمکی به شهرداری برای پرداخت هزینه های میلیاردی اداره این تیم ننموده اند. دید محدود برخی مسئولین موجب شد تا تیم فوتبال شهرداری دزفول را متعلق به شهرداری دزفول دانسته و این در حالی است که تیم فوتبال شهرداری دزفول متعلق به همه دزفول بوده و می بایست همه کمک می کردند تا کار به فروش نرسد.
بیش از یازده سال است که تنها استادیوم ورزشی دزفول تعمیر آن به طول انجامیده که این علاوه بر نابودی زیرساخت های ورزشی، روحیه ورزشکاران این شهرستان را نابود کرده است.
حضور دهها هزار نفری از تماشاگران در رویارویی تیم شهرداری دزفول با تیم های سرشناس لیگ برتر در جام حذفی علاوه بر ایجاد شور و نشاط در جوانان نشان دهنده میزان علاقمندی اقشار مختلف به این ورزش مهیج بوده و هست. اما باید بدانیم که با دست خالی نمی شود تیم داری کرد.
منبع: دزتودی

اشتراک مطلب با :