تاریخ انتشار خبر: ۲ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۲:۳۰
کد خبر : 16761

انفجار چاه های نفتی، علت زمین لرزه در استان ایلام؟!

دزنا ۲۴” به یک باره تک تک خشت‌هایی که برای ساختنش روی هم گذاشته بودی بر سرت آوار می شود. خانواده ات زیر سقف همین خانه ای که با دستانت ساخته بودی ناپدید می شوند. خروارها خاک می‌ماند و تو و یک کودک که هنوز هم روی تلی از آوار به دنبال مادرش می‌گردد و […]

دزنا ۲۴” به یک باره تک تک خشت‌هایی که برای ساختنش روی هم گذاشته بودی بر سرت آوار می شود. خانواده ات زیر سقف همین خانه ای که با دستانت ساخته بودی ناپدید می شوند. خروارها خاک می‌ماند و تو و یک کودک که هنوز هم روی تلی از آوار به دنبال مادرش می‌گردد و تنها از خاطره مادرش زیر این آوارها عروسکی را می‌یابد که روز تولدش از دستان مادر گرفته بوده است. آری. این خشم طبیعت است که بر زندگی انسان ها سایه می‌افکند.

همین چند روز پیش یعنی، چهارشنبه ۲۹ مرداد بود که خبرگزاری ها خبر از زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵٫۶ ریشتر در شهرستان مورموری از توابع ایلام دادند. اما با وجود پس لرزه‌های فراوان با قدرت ۴ ریشتر و ثبت ۵۳۳ پس لرزه و ریزش کوه، برخلاف تصور همگان زمین لرزه موموری خسارت جانی در برنداشت. با این وجود اهالی شهرستان مورموری و شهرستان‌ها و روستاهای مجاور آن نیز از گزند این پس لرزه‌ها در امان نبوده اند. از روز چهارشنبه تا به امروز اکثر مردم این شهرستان ها شب را بیرون از خانه و در زیر چادر سپری کرده اند.

شرح وضعیت استان ایلام از زبان یک شاهد عینی

یکی از شاهدان عینی در این باره می‌گوید: اوضاع شهرستان مورموری و روستاهای مجاور آن وخیم تر از آن چیزی است که در رسانه ها اعلام می شود. کسی به ما نمی گوید که علت ۵۳۳ بار پس لرزه به خاطر چیست؟ این چه زمین لرزه ای است که از ساعت ها قبل پیش بینی می شود؟ مردم ساعت‌ها در انتظار گرفتن آب معدنی و چادر هستند. به جای فرستاده چادر و غذا برای ما کفن فرستاده اند. آیا منتظرند که ما با خاک یکسان شویم؟

او در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر این که در کدام منطقه حضور دارد گفت: من در شهرستان آبدانان هستم. شهرستان مورموری در ۵۰ کیلومتری، آبدانان است و مرکز زلزله منطقه ای است به نام شلت بین آبدانان و مورموری که به موموری نزدیکتر است، این منظقه گسل معروفی به اسم کاسه ماس دارد و همه می‌گویند که شکاف رشته کوه به خاطر همین گسل ایجاد شده است.

این شاهد عینی درباره تعداد تلفات جانی می‌گوید: در این زمین لرزه به خاطر این که پس لرزه هایی که به همراه داشت، سبب شد که قبل از زمین لرزه اصلی مردم از خانه های خود بیرون بروند و همین باعث شد که تلفات جانی نداشته باشیم. زمین انگار دارد جوش می آورد انگار که روی تابی هستی که آرام آرام تکان می خورد و هر چند دقیقه یک بار یک پس لرزه با خود می آورد. وقتی روی زمین در چادر ها دراز می کشیم صدای زمین به گوش می رسد. شانس آورده ایم که زمان آن زیاد نیست اگر زمان آن زیاد باشد تمام خانه ها را با خاک یکسان می کند.

این شاهد عین از اشاعه یک شایعه درباره علت زمین لرزه در میان اهالی این شهرستان خبر داد و گفت: خیلی ها شایعه کرده اند که این زمین لرزه به خاطر انفجارهایی است که در چاه های نفتی اتفاق افتاده است تا نفت به سمت عراق نرود.

این شاهد عینی اوضاع شهر مورموری را این گونه توصیف کرد: تمامی خانه ها در این شهر ترک برداشته است و از روز اول تمامی ادارات تعطیل شدند و امروز هم هنوز تعطیل هستند. حتی اگر تعداد معدودی از ادارات باز باشند به حالت آماده باش هستند. این پس لرزه ها برای مردم عادی شده است. مردم دیگر از جانشان گذشته اند. کار روزمره خود را انجام می دهند و وقتی که زلزله می‌آید پناه می گیرند.

او با گلایه می گوید: یک پای مردم و اهالی مورموری و شهرستان های اطراف در خانه و یک پای دیگر در چادر است. مردم سرگردانند. الان اینجا هوا ۴۵ درجه است و هوا به شدت گرم است. وقتی نیروهای امداد آب معدنی توزیع می کنند، مردم به سمت آنها هجوم می آورند. در زیر دمای ۴۵ درجه آب خنکی وجود ندارد. به خاطر زلزله تمامی برق ها را قطع می کنیم. به همین خاطر مردم به صف آب معدنی و غذا هجوم می آورند.

این شاهد عینی درباره توزیع امکانات و چادر می گوید: روز اول وقتی که برای گرفتن چادر به سراغ مراکز حلال احمر رفتیم، مسئول آن به من گفت که به ما گفته اند که چادرها را توزیع نکنیم.

او در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر دسترسی اهالی به وسایل ارتباطی این گونه پاسخ میدهد: وسایل ارتباطی تا این لحظه به خاطر وجود فرستنده سیاری که در مرکز شهر قرار داده اند خوب است اما در زمان پس لرزه ها آنتن تلفن و وسایل ارتباطی قطع می شود.

کارشناسان چه می گویند؟

آنچه که در ابتدای گزارش خواندید دیده ها و شنیده های یکی از اهالی شهرستان آبداران، ۵۰ کیلومتری شهرستان مورموری بود. خبرنگار شفاف برای تأیید و رد شایعات مربوط به علت زمین لرزه به سراغ کارشناس مسائل زمین شناسی و رئیس شبکه شتاب نگاری زلزله کشور رفت تا نظر این دو را در ارتباط با انفجار چاه های نفت و علت زمین لرزه های مورموری بررسی کند.

سعید هاشمی طباطبایی کارشناس مسائل زمین شناسی، این شایعه را رد کرد و در این باره گفت: هرگز چنین چیزی امکان پذیر نیست که انفجار یک چاه نفتی سبب بروز زلزله شود. چرا که انفجار چاه‌های نفتی در سطح انجام می شود ولی مرکز زلزله درعمق زمین قرار دارد.میانگین زلزله در کشور ما معمولا در عمق ۱۵ کیلومتری است. به طور مثال زلزله بم در عمق ۷ کیلومتری زمین رخ داده بود. بنابراین کسی نمی تواند در این عمق انفجار ایجاد کند. این یک شایعه ای است که مردم عام پخش می کنند و از لحاظ علمی صحتی ندارد. حتی از لحاظ علمی نمی شود با انفجار از مهاجرت نفت جلوگیری کرد. برای انجام چنین کاری باید در عمق ۳ کیلومتری زمین انفجار انجام شود که با این کار نفت خود را نیز از دست می دهیم.

این کارشناس مسائل زمین شناسی درباره پیش بینی زمان وقوع زمین لرزه گفت: به عنوان مثال در چین ۱۵ دقیقا قبل از وقوع زلزله با استفاده از روش‌هایی زلزله را پیش بینی کرده‌اند اما مواردی بوده است که اشتباه هم کرده اند. در کشورهایی مانند کالیفرنیا، نیوزیلند و سایر کشورهای دنیا به خاطر زلزله خسارات بی شماری را متحمل می شوند. اگر آنها می توانستند زلزله را پیش بینی کنند متحمل چنین خسارات مالی و جانی نمی شدند. زمین لرزه ها را می توان پیش بینی کرد ولی با درصد خطای بالا. هنوز چنین تکنولوژی وجود ندارد که زمین لرزه را قبل از وقوع آن پیش بینی کند.

از سوی دیگر ، مهندس اسماعیل فرزانگان، رئیس شبکه شتاب نگاری زلزله کشور، در گفتگو با شفاف صحت شایعه انفجار چاه های نفت را رد کرد و گفت: معمولا زمین لرزه هایی که در این منطقه رخ می دهند عمقی بیش از ۱۰ کیلومتر دارند پس کدام چاه نفت در دنیا وجود دارد که به عمق ۱۰ کیلومتری برسد. بنابراین حتی اگر چنین چیزی هم باشد با منفجر کردن چاه نفت نمی توانند باعث به وجود آمدن زمین لرزه شود. چرا که زلزله چیزی فراتر از انفجار یک چاه نفتی است. زلزله ای که عمق آن ۱۰ کیلومتر باشد، زلزله کم عمقی هستند و اکثر زلزله های در دنیا عمقی بیشتر از این دارند چرا که شکستگی پوسته زمین در عمقی بیش از ۱۰ کیلومتر در زیر زمین آغاز می شود و این هیچ ارتباطی با چاه نفت در کشور ما ندارد.

رئیس شبکه شتاب نگاری زلزله کشور در خصوص پیش بینی زمین لرزه و پس لرزه ها در این شهرستان بیان کرد: این اتفاق طبیعی است چرا که وقتی زلزله ای برزگ در راه خواهد بود همواره با تعدادی پس لرزه همراه خواهد بود و این پس لرزه ها هر چقدر که از زمان رویداد زمین لرزه اصلی می گذرد تعداد پس لرزه ها کمتر و فاصله زمانی بین این پس لرزه ها بیشتر می شود. بنابراین به ندرت پیش می آید که زمین لرزه ای به برزگی ۵٫۶ ریشتر بدون پس لرزه باشد. در شهرستان مورموری نیز دو روز قبل از وقوع زلزله اصلی پیش لرزه هایی اتفاق افتاده است که سبب آگاهی مردم از وقوع زمین لرزه شدید تر شده است. اما چون این پیش لرزه ها با قدرت ۴ ریشتر بوده است سبب ترس و وحشت مردم شهرستان مورموری و شهرستان های اطراف شده است و همین باعث کاهش تلفات جانی شده است. نکته مهم اینجاست که کسی این زلزله را پیش بینی نکرده بوده اما شاید آنچه که باعث پیچیدن چنین شایعاتی در مورد پیش بینی زمین لرزه شده است همین پیش لرزه ها بوده است.

اشتراک مطلب با :