تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۲۱:۲۴:۰۲
کد خبر : 16444

امروز خودم تیتر خبر شدم!

امروز می‌خواهم از عزت نفسی که باید داشته باشم، بگویم؛ از کرامتی که باید ویژگی اصلی رفتار من باشد، از دنائت نفسی که باید از آن به دور باشم که بتوانم فکرم را متمرکز کنم؛ آخر هر وقت دنائت نفس می‌گیرم همه اصول اخلاقی از یادم می‌رود و مرا به افکار دیگری مشغول می‌کند. مشغولم […]

امروز می‌خواهم از عزت نفسی که باید داشته باشم، بگویم؛ از کرامتی که باید ویژگی اصلی رفتار من باشد، از دنائت نفسی که باید از آن به دور باشم که بتوانم فکرم را متمرکز کنم؛ آخر هر وقت دنائت نفس می‌گیرم همه اصول اخلاقی از یادم می‌رود و مرا به افکار دیگری مشغول می‌کند.

مشغولم می‌کند به تفکر به اینکه فلان مدیر را چگونه خرسند سازم و چه عملی انجام دهم که توجه آن مسئول را جلب کنم.

وقتی دنائت نفس می‌گیرم مدام به این فکر می‌کنم چه الفاظی در خبرم به کار ببرم که دیگران از من تمجید کنند و به راحتی سایر اخبارشان را در اختیار من قرار دهند، چه جلساتی را پوشش دهم که آن ارگان کوچک خوشش نیاید و این ارگان بزرگ تشویقم کند، چه حرف‌هایی از مسئولان را منعکس کنم و چه حرف‌هایی را مغرضانه از خبر حذف کنم!

اما زمانی که بزرگی نفس و کرامتم را می‌جویم، به دنبال خرسندی دیگران نخواهم بود و به آنچه که مرا و وجدانم را راضی می‌کند، عمل می‌کنم. دیگر دغدغه ناراحت شدن این مدیر و آن مسئول را ندارم و فکرم مشغول حرفه خودم می‌شود. صداقت و امانت در کارم نمود پیدا می‌کند و پرداختن به مشکلات اصلی دغدغه‌ام می‌شود.

اگر خودم را بخواهم معرفی کنم، می‌گویم من یک خبرنگارم! من یک انسان صلح‌جو و عدالت خواهم!

من بزرگوارم و خود و شغلم را با کارها و اعمال کم‌مایه و حقیرانه کوچک نمی‌کنم!

من بزرگ‌منشم و این بزرگ‌منشی را به جامعه عرضه می‌کنم!

من انسانم و از انسانیت دفاع می‌کنم!

حال خواسته‌هایم را بشنوید! بگذارید افکارم متوجه شغلم باشد و آنچه را که من نیستم و از آن پرهیز می‌کنم به من تلقین نکنید. به من اجازه دهید سخنم را بگویم، همین!

راستی اخلاق خبرنگاری چیست؟ غیر از این است که حقیقت را بدون واهمه منعکس کردن و نه از بیم بد آمدن در چشم برخی‌ها آن را به عکس یا ناقص منتقل کردن؟!

غیر از این است که صداقت نه تنها در خبر، بلکه ویژگی رفتاری خبرنگار شدن؟!

غیر از این است که با صراحت و طمانینه حرف دل را زدن؟!

غیر از این است که چشمان تیز و بینا و حس کنجکاوی داشتن و از اطراف مطلع بودن؟!

در مصاحبه با خودم می‌خواهم از نداشته‌هایم بگویم؛ نمی‌خواهم از حقوق کم خود بگویم، بلکه می‌خواهم بگویم که من شغلم را خودم برگزیدم و به آن می‌بالم، فقط به آن به چشم یک شغل بنگرید و به من برچسب بی‌سوادی نزنید که جرات دخول در مسائل به ظاهر شخصی اما در واقع مختص به جامعه را پیدا نکنم!

توقعات بسیاری ندارم، تنها بگذارید خودم باشم و هر آنچه را در نظر من و جامعه صحیح است، انجام دهم.

در پایان این مصاحبه می‌خواهم تلاش خبرنگاران واقعی را ارج بنهم و به آنها خدا قوت بگویم!

خدا قوت…
یادداشت از: خدیجه نیسی

اشتراک مطلب با :