تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۲۱:۱۹:۴۴
کد خبر : 16406

کاندیدای مجلس نمی‌شوم/پسرم از احمدی‌نژاد شکایت کرد ولی به جایی نرسید

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در هشتمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارجی از کشور، گفت: در ابتدای جلسه از شما بزرگواران به دلیل اینکه قرار بود روز اول در خدمت شما باشم و میسر نشد عذرخواهی می‌کنم. بنده وقتی قول حضور در این برنامه را دادم حواسم به این […]

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در هشتمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارجی از کشور، گفت: در ابتدای جلسه از شما بزرگواران به دلیل اینکه قرار بود روز اول در خدمت شما باشم و میسر نشد عذرخواهی می‌کنم. بنده وقتی قول حضور در این برنامه را دادم حواسم به این نکته نبود که اولین شنبه بعد از ماه مبارک رمضان جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام است بعد هم که جلسه مجمع تشخیص به دلیل بار ترافیکی جاده‌ها و تهران تعطیل شد بنده متوجه این مسئله شدم که هم از خرمای بغداد و هم از گندم ری افتادم. بنابراین مقصر در این زمینه من هستم، نه برنامه‌ریزانی که این برنامه را برنامه‌ریزی کردند.

وی با اشاره به اینکه در چنین اجتماعاتی که تقریبا جنبه خصوصی دارد و جمعی از افراد حل و عقل حضور دارند ترجیح می‌دهم متکلم وحده نباشم، گفت: دعوت می‌کنم شما خواهران و برادران عزیز نیز در صورتی که نکته‌ای دارید بیان کنید و جلسه ما دوطرفه باشد.

ناطق‌نوری با اشاره به اهمیت علم و دانش در اسلام گفت: اسلام ما دعوت به علم و دانش در حد بالا کرده و امام سجاد(ع) می‌فرماید«اگر انسان‌ها بدانند در سایه علم و دانش چه نهفته است دنبال آن می‌روند؛ گرچه به رفتن در عمق دریاها و یا ریخته شدن خون قلب‌شان باشد.»

وی با بیان اینکه اسلام ترسی از فهمیدن افراد ندارد، یادآور شد: اسلام دچار موهومات، خرافات و مباحث غیرعقلانی نیست. از اینکه مردم بفهمند نمی‌ترسد و معتقد است هر چه مردم بیشتر بفهمند به مبانی آن (اسلام) بیشتر پی می‌برند، اما برخی محدودیت‌نگر و تنگ‌نظرانه رفتن دنبال علم با شرایط سخت را کار حرام می‌دانند که قطعا مراد اسلام چنین نیست و این معطوف به علم حلال و احکام و واجبات نیست.

ناطق‌نوری با بیان اینکه هر مکتب و دین ضدعلم هم در تاریخ تلاش می‌کند خود را حفظ کند، ادامه داد: مسیحیتی که در دوران تفتیش عقاید دانشمندانی را به دلیل عالم بودن و رفتن به سراغ علم از بین برد مقصودش این بود که آنها سراغ علم دیگری نروند، اما در اسلام هر علمی که به سود اسلام باشد مطلوب است و می‌توان به سراغ آن رفت.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) گفت: رسول اکرم(ص) می‌فرماید «جمله حکیمانه گم شده مومن است، هر کجا پیدا کند او سزاوارتر از دیگران است» و حضرت علی(ع) نیز در سخنی می‌فرماید «جمله حکیمانه گم شده مومن است، به دنبال آن بروید حتی اگر نزد مشرکین باشد.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: برخی می‌گویند چون این شیمی‌ است یا فیزیکدان غیرمسلمان است نباید سراغ او رفت، چون او نجس است، اما اسلام می‌گوید به سراغ او برو زیرا شما سزاوار این دانش هستید.

 وی با اشاره به سفرهای خود در خارج از کشور در دوران ریاست مجلس، ادامه داد: زمانی که من رئیس مجلس بودم سفر به کشورهای خارج یکی از لازمه‌های آن بود و خوشحال بودم که هر جایی می‌رفتم دانشجویان و اساتید ایرانی یک سر و گردن از دیگران بالاتر بودند و نوعا معتقد و پایبند به بسیاری از اصول دیده می‌شدند.

ناطق‌نوری گفت: اصولا ایرانیان در زمینه رعایت این مسائل شهره هستند. درباره ایرانی و ایرانیان روایات داریم. زمانی با خبرنگاری خارجی مصاحبه می‌کرم. او به من می‌گفت شما خیلی تعصب ایرانی دارید؟ من به او گفتم خوب ما ایرانی هستیم. این تعصب در همه ماست، به خصوص ما که مازندرانی هستیم و ایرانی‌تریم البته این تعصب مورد تایید اسلام و شرع هم است.

وی با بیان اینکه دانشجویان و اساتید خارج کشور ما سرمایه بزرگی برای ملت ایران هستند، گفت: آنها اگر برگردند سرمایه‌اند. در دنیای امروز دیگر پول و تکنولوژی و ماشین سرمایه نیست. مغز، اندیشه و تفکر است که سرمایه است. چه بهتر که دانشجویان و اساتید ما بروند در دنیا سیر کنند و فراز و نشیب‌هایی را ببینند، علوم مختلف را یاد بگیرند و برای ایران و جهان افتخار بیافرینند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: اگر این افراد برگردند که خیلی خوب است. اگر هم شرایطی پیش آمد و در کشورهای دیگر به عنوان یک استاد مشغول به کار شدند باز هم برای کشور ما افتخار و مایه مباهات هستند. ایرانیان هر جا هستند عشق‌شان به نظام و وطن وصف‌ناپذیر است.

وی در ادامه سخنان خود به سوالات حاضران در مراسم پاسخ داد.

حجت‌الاسلام ناطق‌نوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره روش مناسب در برخورد و گسترش فرقه‌ها و گروه‌های انحرافی در کشور چیست؟ گفت: بنده در دفتر بازرسی به مقام معظم رهبری پیشنهادی را داده بودم که بعد این پیشنهاد تبدیل به کرسی‌های آزاداندیشی شد و می‌توان گفت ایده کرسی‌های آزاداندیشی از آنجا سرچشمه گرفت.

ناطق نوری تصریح کرد: البته آنچه که در ذهن ما بود انجام نشد. اعتقاد ما این بود در دانشگاه‌ اساتیدی هستند که دچار اعتقادات دیگری و یا حتی انحرافی هستند که وقتی سر کلاس درس حاضر می‌شوند و برای دانشجو دیدگاه‌های خود را بازگو می‌کنند دچار مشکلاتی می‌شوند. بنابراین باید یک دارالحکمه جایی را در دانشگاه‌ها درست کنیم و امنیت آن را هم تامین کنیم و افرادی که عقیده الحادی،‌ کمونیستی، غیردینی و اسلامی دارند بیایند در آن بخش دیدگاه‌های مطرح کنند.

وی افزود: از آن طرف افرادی با او مناظره کنند. همه این مذاکرات را نیز یک هیئت ژوری بررسی کند و چاپ کند تا در اختیار همه قرار گیرد. البته منظور شما در بحث جریان‌های انحرافی در مقوله اعتقادی و ایدئولوژیکی است. این پیشنهادی بود که مطرح شد و رهبر انقلاب آن را در قالب کرسی‌های آزاداندیشی مطرح کردند که کامل اجرا نشد و البته به آن هم نقد داریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: اگر در زمینه گروه‌های سیاسی است، این مسئله سازوکار خودش را لازم دارد. تشخیص اینکه این جریان انحرافی است با چه کسی است، اینکه هر گروهی گروه دیگر را منحرف بداند امنیت جامعه را دچار خدشه می‌کند. هر کسی نباید به خودش حق دهد به گروه‌های مقابل برچسب انحرافی و… را بزند.

ناطق نوری ادامه داد: مشخص (تشخیص‌دهنده) این قضایا شورای عالی امنیت ملی است که منافع ملی در آن بررسی می‌‌شود. این مباحث باید آنجا بررسی شود. رئیس‌جمهور، رئیس این شورا  و مسئولان ذیربط زیرمجموعه آن هستند. آنها باید تشخیص دهند که کدام جریان انحرافی است و کدام انحرافی نیست و باید با آن چگونه برخورد کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ما آخر متوجه نشدیم شما از چه جناحی هستید؟ پاسخ داد: به این زودی‌ها هم نمی‌فهمید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بنده اصلا این جناح‌بندی‌های کشور را به این معنا قبول ندارم. شاید مصاحبه‌های من را خوانده باشید. من قائلم در کشورمان دموکراسی را آورده‌ایم که همان مراجعه به آراء‌ و افکارعمومی است. می‌گوییم ۳۵ سال از انقلاب گذشته و ما تاکنون ۳۵ بار انتخابات برگزار کردیم.

وی گفت: اشکالاتی که من دارم و مشکلاتی که برای همین اشکالات ایجاد شد، این است که ما در حالی که دموکراسی را به کشورمان آوردیم، اما ابزار آن را نیاوردیم.

ناطق‌نوری تصریح کرد: ابزار دموکراسی در دنیا حزب است. احزاب تعریف شده و مشخص شده در دنیا دارای مرام‌نامه، شناسنامه و اساسنامه‌اند. درآمد شفافی دارند و تابلو دارند و اعضای شورای مرکزی آن مشخص است. آنهایی که ما در کشور داریم به عنوان فلان حزب یا بهمان حزب قبیله هستند، حزب نیستند.

وی افزود: اشکال دوم این است که ما قاعده بازی را هم بلد نیستیم. اخیرا مصاحبه کردم و گفتم ما هر زمان تقسیم‌بندی‌هایی داشتیم یک زمان طرفدار مستضعف و سرمایه‌دار بودند که جابه‌جا هم می‌شوند. اگر وضع‌شان خوب شد. یک روز گفتند چپ و راست، روز بعد هم گفتند خط یک و دو و سه. در حال حاضر هم در راس قصه اصول‌گراها و اصلاح‌طلب‌ها هستند. اینها هیچ قاعده بازی را بلد نیستند. اکثرشان نه چپ، نه راست، نه اصلاح‌طلب و نه اصول‌گرا هستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: قاعده بازی در دنیا این است که وقتی یک حزب در یک جا پیروز شد حق دارد رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، وزراء، معاونان رئیس‌جمهور و مشاوران را از آن حزب انتخاب کند، اما دیگر از وزیر و معاون وزیر پایین‌تر به بدنه کارشناسی دست نمی‌زنند یا قانون در این زمینه دارند و یا به دلیل فرهنگ‌شان چنین اقدامی انجام نمی‌دهند، اما در کشور ما چپ می‌آید قلع و قمع می‌کند تا فراش فلان مدرسه‌ای را تغییر می‌دهد. راست هم می‌آید همین‌طور عمل می‌کند. به هیمن دلیل بعد از ۳۵ سال سر کچل می‌خواهیم استاد شویم. این غلط است. بنده نه این را قبول دارم، نه آن را قبول دارم.

وی گفت: موضع من این است. عملکردم هم این را نشان می‌دهد. سال ۶۰ بنده وزیر بودم و همزمان عضو حزب جمهوری هم بودم، اما وزارت کشوری را اداره می‌کردم که هنوز هم بعد از ۳۳ سال با استانداران زمان خودم جلسه دارم. خواهش می‌کنم بررسی کنید ترکیب استانداران سال ۶۰ من چگونه بود و در حال حاضر نیز ترکیب‌شان چیست و کجا هستند. در بین آنها هم اصلاح‌طلب، هم اصولگرا، هم معتدل دیده می‌شود. من به آنها می‌گویم شما هفته‌بیجارید و از همه خطوط هستند.

ناطق‌نوری اظهار داشت: مجلس هم که بودم به گونه‌ای عمل کردم که مشخص است. بنده به عنوان کاندیدای شکست خورده انتخابات سال ۷۶ همان سال رئیس مجلس بودم که آقای خاتمی رئیس‌جمهور شد. برخورد مجلس پنجم با دولت آقای خاتمی مشخص می‌کند که عملکردم چگونه بوده است. آقای خاتمی همین الان نیز می‌گوید مجلس پنجم بیشترین کمک را به دولت ما کرد. فردای انتخابات هنوز آراء را کامل نشمرده بودند، تبریک گفتم. یکی از خبرنگاران از من پرسید خب چرا فردای انتخابات تبریک گفتید، نگذاشتید ۴۸ ساعت بعد که به او گفتم اگر ۴۸ ساعت معطل می‌کردم معلوم نبود چه حادثه‌ای رخ می‌داد. یک آبی باید روی آتش ریخت و ملی فکر کرد. یکشنبه همان هفته به مجلس رفتم و گفتم تا دیروز رقابت بود، امروز رفاقت است و همین کار را هم کردیم و پیش رفتیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه با توجه به نیاز دانشمندان و دانشجویان به اطلاعات مختلف، مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بحث فیلترینگ چه برنامه‌ای دارد؟ گفت: برخی چون اسم مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌آید خیال می‌کنند که در این مجمع هر بحثی را که اعضاء مصلحت بدانند می‌توانند مطرح کنند، در حالی که مسئولیت ما آنجا محدود است. ما در آنجا ۳ وظیفه و مسئولیت داریم، یکی اینکه اگر بین مجلس و شورای نگهبان لایحه‌ای چندین بار رفت و آمد کند برای اینکه به بن‌بست نرسد مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسه برگزار می‌کند و اگر کاری را که شورای نگهبان خلاف قانون اساتید دانسته به مصلحت کشور بداند آن را ابلاغ می‌کند. البته مجمع در کار شورای نگهبان ورود نمی‌کند و به اختیارات او نیز وارد نمی‌شود. می‌گوید تشخیص شورای نگهبان درست است، اما در حال حاضر مصلحت نظام ایجاب می‌کند چنین مسئله‌ای وجود داشته باشد.

ناطق‌نوری بازوی مشورتی برای رهبری را دومین وظیفه مجمع تشخیص مصلحت نظام خواند و گفت: ما در مجمع بازوی مشورتی برای رهبری در زمینه سیاست‌های کلان نظام هستیم. نظر مشورتی در خصوص سیاست‌های کلان می‌دهیم. ایشان می‌پذیرند و یا اصلاح می‌کنند.

وی افزود: کار سوم مجمع این است که اگر مشکل و معضلی برای کشور وجود داشته باشد که نه مجلس می‌تواند آن را حل کند و نه در شان شورای نگهبان است برای اینکه به بن‌بست نرسیم طبق قانون در صورتی که رهبری تشخیص دهد مجمع برای این معضل چاره‌اندیشی می‌کند. بنابراین وظایف مجمع در این ۳ مجموعه است و این نیست که ما در مجمع بتوانیم قانون‌گذاری داشته باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا بنا ندارید تا بستری را فراهم کنید تا در انتخابات مجلس پیش‌رو حضور روشنفکران و نمایندگان مناسبی در مجلس باشید و شما نیز در بین آنها حضور داشته باشید؟ گفت: خیلی متشکرم. من بنا ندارم در انتخابات مجلس شرکت کنم، شرکت هم نمی‌کنم. تشخیص هم می‌دهم تکلیف ندارم و مکلف نیستم.

ناطق‌نوری تصریح کرد: برای این مسئله هم دلیل دارم. من وقتی در مجلس پنجم بودم قبل از ماجرای انتخاب ۸۴ و ۸۸ و قبل از شکل‌گیری بسیاری از مباحث وقتی مجلس پنجم تمام شد یعنی سال ۷۸ و پس از حضور در ۵ دوره مجلس گفتم در دنیای امروز رجال سیاسی برای کار سیاسی است، یعنی کار اجرایی و مسئولیت‌ پذیرفتن نه سیاسی بودن یک عمری را تعریف می‌کنند. پس از آن افرادی مثل ما باید در اتاق فکر باشند و جوانانی با خلاقیت کار را به دست بگیرند.

وی افزود: تجربه حاضر در اتاق فکر و نوآوری جوانان با یکدیگر تلفیق می‌شود و کارها را پیش می‌برند و اداره می‌کنند. بنده ۲۰ سال نماینده بودم، بس است دیگر. ۲۰ سال تابلو و پوستر من در شهر زده شد. باید کار را به جوان‌ها داد. می‌گویند منجی انگلستان در جنگ جهانی دوم چرچیل بود، اما همین چرچیل منجی بعد از جنگ جهانی وقتی در انتخابات شرکت کرد رای نیاورد به مردم گفتند چرا به او رای ندادید، گفتند یک‌نواختی خسته‌کننده است و نوآوری لازم است. ما نسل اول انقلابیم. بنده ۷۱ سال دارم. باید فرصت دهیم که نسل‌های جدیدتر بیایند و کار را در دست بگیرند. این نگاه من بوده و هست. به همین دلیل احساس تکلیف نمی‌کنم و امیدوارم چنان ساماندهی شود که نیروهای خدمتگذار و با انگیزه وارد انتخابات شوند و انتخاب اصلح صورت بگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا با وجود اینکه از طرف رئیس‌جمهور سابق(احمدی‌نژاد) به شما توهین شد، آن را پیگیری نکردید؟ گفت: توهین شد. ایشان هم تشخیص دادند. اشکال این نیست، اشکال این است که چرا بنده پیگیر نشدم. بالاخره ایشان نسبتی را به ما دادند اینکه بردند و خوردند بنده دو، سه بار در سخنرانی‌های عمومی گفتم. در شب ۲۱ ماه رمضان هم گفتم، چرا به آدم‌ها و به نسبت‌هایی که به آنها می‌دهند نمی‌رسید و چرا به شکایت‌ها نمی‌رسید.

ناطق‌نوری گفت: پسر من همان زمان شکایت کرد، چون نام او آورده شده بود که متاسفانه نقص قانونی و حقوقی مانع از این شد که پیگیر شود. وکیل بسیار مسلط و واردی گفت این اندازه که ایشان گفته است راه به جایی نمی‌برد و بی‌خودی هم خودت را خسته نکن. وی هم آن شکایتی را که بود ادامه نداد و آن را تبدیل به رنج‌نامه‌ای کرد که منتشر شد.

وی ادامه داد: خواست من از همه مسئولان و به خصوص قوه قضائیه این است که این نسبت‌هایی که بعضا داده می‌شود رسیدگی شود. بالاخره یا راست یا و یا دروغ. اگر راست باشد تیپی مثل من برده و خورده بنده اصلا صلاحیت ندارم رئیس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری باشم. صلاحیت ندارم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باشم و صلاحیت ندارم اینجا برای شما حرف بزنم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: عیب کار این است که این پرونده‌ها ابتر می‌ماند و این اتهام‌ها در ذهن‌ها باقی می‌ماند. البته دلم برای خودم نمی‌سوزد. آدمی مثل من وقتی به صحنه می‌آید باید پی این چیز‌ها را به خودش بماند، به خصوص اگر نمی‌خواهیم تملق کنیم و زیر بلیت کسی باشی اگر می‌خواهی آزاد باشی باید هزینه کرد و خرج داد. خرجش را هم می‌دهم به ضرر ما نشد جامعه فهمید چی به چی است. الان هم مشخص است، اما مشکل کار این است که باید به این جور موارد رسیدگی کرد. به این قضایا رسیدگی شود. از همه بدتر این شد که فرهنگ ما خراب شد. این ضررش بیشتر است ناطق و فرد فدای جامعه یک کسی فرزندش را برای اسلام می‌دهد دیگری دست و دیگری چشمش را ما هم آبروی‌مان را می‌دهیم چیزی نیست، اما در این زمینه اولا فرهنگ جامعه از بین رفت، دروغ، چاپلوسی وتملق و بی‌اخلاقی متاسفانه در جامعه ما در حال نهادینه شدن است که این بسیار خطرناک است.

ناطق‌نوری ادامه داد: دیگری هم که شاید بالاتر و پایین‌تر از مسئله است، این است که جوان‌های ما و نسل جدید ما نسبت به مسئولان کشور و روحانیت بدبین می‌شوند و نسبت به اسلام بدبین می‌شوند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بحث اشتغال تحصیل‌کردگان خارج که عمدتا تمایل دارند به ایران برگردند، گفت: دغدغه اشتغال برای تحصیل‌کردگان ما در خارج که تمایل دارند به ایران بیایند مسئله‌ای است که باید برای آن فکری کرد. این یکی از معضلات کشور است که ما و مسئولان باید برای آن فکری کنیم و من از همین‌جا به شما قول می‌دهم آن را با مسئولان در میان بگذارم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به درخواست یکی از دانشجویان که مواردی را مطرح می‌کرد، گفت: متاسفانه مراکز تحقیقاتی ما با صنعت غریبه‌اند  و یا در مراکز تحقیقات ما تحقیقات تکراری دیده می‌شود که نیاز کشور را نیز برطرف نمی‌کند. همه دستگاه‌ها باید در این زمینه با هم همکاری کنند و تدابیری را در نظر بگیرند.

اشتراک مطلب با :