تاریخ انتشار خبر: ۵ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۱:۵۶
کد خبر : 15544

دبیر کل نهاد کتابخانه ها: یکهزار کتابخانه عمومی در کشور فعال است

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈمحمدحسین ملک احمدیˈ شامگاه یکشنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی دزفول در سالن جلسات فرمانداری این شهر افزود: پس از سال ۸۲ که نهاد کتابخانه ها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقل شد ، کتابخانه ها توانستند هویت خود را پیدا کنند و فعالیت های خود را به […]

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈمحمدحسین ملک احمدیˈ شامگاه یکشنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی دزفول در سالن جلسات فرمانداری این شهر افزود: پس از سال ۸۲ که نهاد کتابخانه ها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقل شد ، کتابخانه ها توانستند هویت خود را پیدا کنند و فعالیت های خود را به صورت جدی ادامه دهند.

وی افزود: استقلال نهاد کتابخانه ها به بهره گیری از مشارکت های مختلف از جمله انجمن های کتابخانه های عمومی برای ساخت کتابخانه ها با بهره گیری از ظرفیت های مختلف به ویژه ظرفیت خیرین منجر شد.

ˈملک احمدیˈ اصلی ترین سرمایه نهاد کتابخانه ها را مشارکت و همراهی خیرین ، اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مدیران دستگاه های اجرایی دانست و ابراز امیدواری کرد با استفاده از این ظرفیت ها شاهد ارتقای فرهنگ در جامعه باشیم و بتوانیم با نگاه قانونگذاری از سهم بخش دولتی در توسعه کتابخانه ها استفاده کنیم.

وی کتابداران را محور اصلی کتابخانه ها عنوان کرد و گفت: باید با ایجاد بستر مناسب برای کتابداران فضای کتابخانه ها را ارتقا داد زیرا کتابداران با انگیزه و با دانش بالا نیاز امروز کتابخانه هاست.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور ضمن تأکید بر تبدیل کتابخانه ها به فضایی برای نوآوری در عرصه فرهنگ گفت: بسیاری از کتابخانه های کشور از فضای اختصاصی کودک و نوجوان و بخش نابینایان برخوردار هستند.

وی با اشاره به برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سال جاری گفت: استفاده از فضای مجازی در کتابخانه های عمومی از دیگر برنامه های پیش روست که با استفاده از فضای مجازی امروزی بتوان یک پایگاه برای رشد کتابخوانی در کتابخانه ها ایجاد کرد.

ملک احمدی اظهار داشت: با بسیاری از ناشران نشست هایی برگزار و مشکل فضای مجازی کتابخانه ها در حال پیگیری است و امیدواریم با اعلام آمادگی ناشران، کتابها به فضای مجازی ورود پیدا کنند تا دسترسی مردم به کتاب آسانتر و شاهد افزایش سرانه مطالعه در کشور باشیم.

وی گفت: باید برای ارتقای فرهنگ کتابخوانی به سراغ ایده های نو وروش های جدید رفت و با استفاده از این روش های نو در افراد ایجاد انگیزه کرد و آنها را به کتابخوانی تشویق کرد.

دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور ضمن تأکید بر توجه به کتابخوانی کودکان ونوجوانان گفت: باید تصمیمات جدی برای کتابخوان کردن کودکان و نوجوانان اتخاذ کرد تا کودکان ونوجوانان کتابخوانی را جدی بگیرند لذا در تعامل با آموزش و پرورش دزفول از سال تحصیلی آینده از مدارس دزفول به عنوان یک پایلوت برای دستیابی به این هدف استفاده خواهد شد و نتایج این تجربه در دیگر شهرها و استان های کشور ارائه خواهد شد.

وی اظهار داشت: با ترویج مطالعه در کودکان و نوجوانان می توان انتظار داشت عادت مطالعه در نسل های بعد نهادینه شود.

ملک احمدی گفت: راه برای فعالیت کتابخانه های عمومی طولانی است و کارهای فراوان با انتظارات بسیار در دست انجام است که امیدواریم با همکاری همکاران شاهد ارتقای فرهنگ کتابخوانی باشیم .

ˈحبیب الله آصفی ˈفرماندار ویژه دزفول نیز در این نشست با گرامیداشت چهارم خرداد به عنوان نماد مقاومت ملت ایران گفت: دزفول با تقدیم دو هزار و۶۰۰ شهید در دوران جنگ تحمیلی در برابر استکبار جهانی ایستاد و به گفته امام خمینی(ره) دین خود را اسلام ادا کرد.

وی اظهار داشت: دزفول در تاریخ دفاع مقدس و تمدن معاصر پایگاه روحانیت و امدادرسانی به رزمندگان بود ولی این فداکاری ها در عرصه های بین المللی کمتر به آنها پرداخته شده است.

آصفی گفت: دزفول مواریث فرهنگی بسیاری دارد که باید این مواریث شناسایی ومطرح شوند.

در این نشست مقرر شد با همکاری و حمایت نهاد کتابخانه ها، کتابخانه مرکزی دزفول احداث وتا پایان سال ۱۰ باب کتابخانه کودک در سطح شهرستان دزفول راه اندازی شود.

ایرنا

اشتراک مطلب با :