تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۶:۱۱:۲۰
کد خبر : 15446

مقاومت دزفول قله افتخار جنگ شهری در سالهای دفاع مقدس بود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دزنا ۲۴، سردار حبیب سعیدفر پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری چهارم خبری روز ملی مقاومت و پایداری در اداره کل حفظ و نشر آثار و ارزشهای دفاع مقدس در خصوص تحلیل این روز گفت: در جنگ هشت ساله، عراق سه جنگ را به طور همزمان بر کشور ما […]

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دزنا ۲۴، سردار حبیب سعیدفر پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری چهارم خبری روز ملی مقاومت و پایداری در اداره کل حفظ و نشر آثار و ارزشهای دفاع مقدس در خصوص تحلیل این روز گفت: در جنگ هشت ساله، عراق سه جنگ را به طور همزمان بر کشور ما اعمال کرد که هر کدام از این سه جنگ در چهار مولفه خود یعنی هدف، زمین و جغرافیا، سلاح و آدم هایی که درگیر آن می شدند، با یکدیگر تفاوت داشتند.

وی افزود: این سه جنگ همزمان عراق بر علیه ایران را می توان به جنگ شهری، جنگ زمینی و شیمیایی و جنگ نفتکشها تقسیم کرد.

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی مقاومت و پایداری در اهواز تصریح کرد: هر کدام از این جنگ ها در داخل کشور دارای یک قله افتخار و نماد پیروزی است که از پیروزی خرمشهر در سوم خرداد می توان به عنوان نماد افتخار جنگ زمینی واز مقاومت دزفول به عنوان قله افتخار جنگ شهری نام برد.

سعیدفر ادامه داد: در جنگ زمینی یک پیروزی درخشان به نام دفع تجاوز در سوم خرداد و تنبیه متجاوز در کربلای پنج تحقق پیدا کرد که پیروزی سوم خرداد در خرمشهر یک مقدمه ای دارد که اگر آن انجام نمی گرفت شاید این پیروزی دست یافتنی نبود و آن مقدمه را می توان مقاومت و جنگ شهرها عنوان کرد.

وی عنوان کرد: آدم هایی که در جنگ شهری عراق علیه ایران درگیر جنگ بودند  با جنگ نظامی تفاوت داشتند. در جنگ شهری موشکها از وسط کشور عراق به وسط خاک ما پرتاب می شدند در نقطه ای که هیچ ارتباطی به جنگ مرزها نداشت.

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی مقاومت و پایداری در اهواز عنوان کرد: عراق جنگ شهرها را از روز اول به موازات جنگ زمینی صرفا با هدف پوشش شکست های نظامی خود  آغاز کرد. هدف دشمن از اعمال جنگ شهری بر مردم شکستن روحیه، روان و مقاومت مردم در پشتیبانی از جنگ بود.

سعیدفر با بیان اینکه صدام از طریق جنگ شهری می خواست مردم به عنوان تامین کننده نیروی اصلی جنگ، آن را در اولویت دوم زندگی خود قرار دهند، گفت: مردم در سال های  دفاع مقدس به عنوان پایه های اصلی جنگ و یک سپر انسانی برای صدام حسین بودند که اگر این سپر شکسته می شد موفقیت های بسیاری را برای صدام رقم می زد.

وی در خصوص مقاومت مردم خوزستان اظهار کرد: در جنگ هشت ساله دو مقاومت تاثیر گذار در خوزستان صورت گرفت که عامل موثر در پیروزی سوم خرداد بودند یکی مقاومت مردم آبادان و دیگری مقاومت مردم دزفول که اگر این مقاومت ها نبودند پیروزی خرمشهر در سوم خرداد به این زیبایی رقم نمی خورد و به جرات می توان گفت پیروزی سوم خرداد مدیون مقاومت مردم خوزستان است.

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی مقاومت و پایداری در اهواز خاطر نشان کرد: معمولا هر ملتی برای خود یک سری نمادهای افتخاراتی دارد که در این راستا از  مقاومت مردم خوزستان در سال های دفاع مقدس می توان به عنوان نماد افتخار خوزستان نام برد.

سعید فر با بیان اینکه عراق  می خواست آستانه تحمل مردم خوزستان را در جنگ بشکند، افزود: مردم خوزستان در جنگ هشت ساله در جای جای استان نشان دادند که با زندگی سرتاسر سختی در عین بحران وجنگ می توانند بهترین نماد درس برای پدافند غیرعامل باشند و این مردم با اثری از که از خود دراین هشت سال به جای  گذاشتند می توانند به عنوان درسی برای آیندگان محسوب شوند.

وی عنوان کرد: مردم خوزستان در هر قومیتی که باشند باید به داشته های خودشان افتخار کنند.

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی مقاومت و پایداری در اهواز تصریح کرد: دزفول به دلیل اینکه هم از نظر حجم آتش و هم از نظر نوع زندگی در زیر توپ و موشک از بین ۱۲۷ شهر کشور که در این سالها مورد تهاجم بودند به عنوان یک نماد مقاومت شناخته شد  و در چهارم خرداد سال ۶۶ موفق به کسب عنوان شهر نمونه مقاومت در سال های جنگ از طرف دولت وقت شد.

سعیدفر در این راستا توضیح داد: در جنگ هشت ساله عراق علیه ایران بیش از ۱۷۶ موشک، پنج هزار و ۸۰۰ گلوله توپ و حدود ۵۵۰ بمب هواپیمایی به شهرستان دزفول اصابت کرد که با محاسبه حجم تخریب هر گلوله، موشک  و بمب تقسیم بر مساحت این شهر در آن زمان، آسیب پذیری آن در جنگ برابر با دو تخریب برآورد شد که این نشان از یک زندگی کاملا دینامیکی در عین بحران دارد.

وی گفت: دزفول با دارا بودن بیشترین آمار اصابتها، شهدا و جانبازان نسبت به دیگر شهرهای مورد هجوم دشمن و بهترین مقاومت در این سالها به این عنوان دست پیدا کرد که این برای خوزستان یک افتخار به حساب می آید.

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی مقاومت و پایداری در اهواز تصریح کرد: این نوع افتخارات کسب شده در دوران جنگ توسط خوزستان می تواند به عنوان وسیله ای تاثیرگذار در ایجاد همبستگی ملی و قومی در استان مورد استفاده قرار بگیرد و به عنوان مولفه ای برای وحدت قومیتی از آن بهره برداری کرد.

سعیدفر ادامه داد: اگر سیاسیون قبلی و فعلی می توانستند و بتوانند از این مولفه های وحدت افرین استفاده بکنند در جهت پیشبرد امورات معنوی، فرهنگی و مادی خوزستان در سطح کل کشور تاثیرگذار خواهد بود.

وی با اتتقاد از اینکه این جلسه به دلیل برخوردار بودن از یک اهمیت بالا در استان باید توسط استانداری  و مقامات عالی استان برگزار می شد، بیان کرد: تشکیل این ستاد یک کار شخصی و برخاسته از یک تشکل مردمی است که به سفارش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نیروهای مردمی و تشکل های مردمی باید کار فرهنگی خود را انجام دهند، صورت گرفته است.

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی مقاومت و پایداری در اهواز در ادامه با اشاره به برنامه های درنظر گرفته شده برای گرامیداشت این روز عنوان کرد: با پیگیری های سه سال اخیرمسئولان سیاسی و شخصیت های برجسته شهرستان دزفول، ارشاد و استانداری خوزستان و همکاری دولت در آن زمان روز چهارم خرداد که مصادف با روز مقاومت مردم دزفول بود، به عنوان روز مقاومت و پایداری در کنار سوم خرداد روز مقاومت و پیروزی در تقویم جانمایی شد.

سعید فر افزود: امسال برای اولین بار و اولین سال است که این ستاد بزرگداشت همزمان با دزفول و تهران در اهواز تشکیل شده است در حالیکه این اقدام باید پیش از این در این شهر به عنوان مرکز استان  اتفاق می افتاد.

وی از برگزاری یک همایش در روز چهارم خرداد با حضور آیت الله سید علی شفیعی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و در صورت توافق نهایی ابوشریف نماینده گروه جهاد اسلامی فلسطین  و همکاری صدا و سیمای مرکز خوزستان در اهواز خبر داد.

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی مقاومت و پایداری در اهواز همچنین تقدیر از شهرها و شهرک های اطراف دزفول به عنوان حامیان و انصار مردم دزفول در سال های جنگ زا از دیگر برنامه های این همایش در این روز عنوان کرد.

اشتراک مطلب با :