تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۹:۵۲:۱۴
کد خبر : 15344

کمک کنید مشخصات شهدای گمنام یادمان دزفول را پیدا کنیم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دزنا ۲۴، همانگونه که می دانید در سال ۱۳۸۰ تعداد ۸ تن از شهدای والامقام گمنام ۸ سال دفاع مقدس در محل کنونی یادمان شهدای گمنام (روبروی آقارودبند) دفن می شوند. شهدای گمنامی که از طرف کمیته تفحص مفقودین برای دفن در شهرهای مختلف تحویل هیات امنای هر شهر می […]

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دزنا ۲۴، همانگونه که می دانید در سال ۱۳۸۰ تعداد ۸ تن از شهدای والامقام گمنام ۸ سال دفاع مقدس در محل کنونی یادمان شهدای گمنام (روبروی آقارودبند) دفن می شوند. شهدای گمنامی که از طرف کمیته تفحص مفقودین برای دفن در شهرهای مختلف تحویل هیات امنای هر شهر می شوند، شهدایی هستند که متاسفانه به دلیل عدم وجود پلاک ، کارت و هرگونه مدرک شناسایی ، نام و نام خانوادگی شهید مشخص نمی باشد ، اما هم محل شهادت و هم عملیاتی که در آن شهید شده اند و هم سال شهادت مشخص هستند و هم سن شهدا توسط متخصصان امر مشخص می شود.

در هر یادمانی این موارد بر روی سنگ مزار شهدا حکاکی می شود. به نمونه های زیر دقت فرمایید :

به دلیل کم لطفی مسئولین امر، یادمان شهدای دزفول پس از سال ها ساخته شد و متاسفانه علاوه بر اینکه سنگ این مزارها در نهایت بی سلیقگی طراحی گردید، مشخصات این شهدای والامقام شامل سن شهدا- عملیات و محل شهادت و تاریخ شهادت این عزیزان روی سنگ مزارها حک نگردید و از این بدتر متاسفانه سنگ مزار هر هشت شهید در محلی غیر از محل دفن شهدا نصب گردید. به تصاویر زیر دقت فرمایید :

چند سال پیش توسط دوست بزرگواری مشخصات یادشده این شهدای مظلوم با رنگ بر روی محل واقعی دفن این شهدا نوشته شد که متاسفانه با گذشت زمان پاک گردید.

در پیگیری های به عمل آمده توسط این حقیر جهت پیداکردن مشخصات این شهدا و استفاده از آن در برنامه ای که قرار است برای این شهدای گمنام داشته باشیم، متاسفانه نتیجه ای حاصل نگردید و مطالعه شرح کوتاهی از پیگیری اینجانب خالی از لطف!!!نیست.

۱- با مراجعه به مرکز فرهنگی دفاع مقدس ، مشخص گردید اطلاعات مذکور در مرکز فرهنگی موجود نیست.

۲- در پیگیری های بیشتر ، این راه پیش پایم قرار گرفت که به بنیاد شهید و امور ایثار گران و به یکی از کارمندان قدیمی که در جریان این امر بوده است مراجعه نمایم و از پرونده این شهدا اطلاعات را دریافت کنم.

۳- در مراجعه به بنیاد شهید اتفاق فوق العاده جالبی افتاد که به شرح زیر خدمتتان عرض می کنم :

یکی از دوستانم بنام «مصطفی» را مامور پیگیری این مسئله از بنیاد شهید کردم. با مراجعه مصطفی به کارمند مورد نظر، ایشان چنین افاضه می فرمایند: «مشخصات روی سنگ ها حک شده است». این جواب خنده دار که مشخص کننده عدم حضور این جناب طی این سیزده سال به محل شریف یادمان است، تعجب مصطفی را به دنبال داشته و با تعجب می گوید :«روی سنگ ها مشخصاتی نیست» و ایشان در جواب ،دوباره افاضه می فرمایند: « ما در همان موقع مشخصات مذکور را روی سنگ مزارها حک کردیم و روی مزارها نصب شد. احتمالا مرکز فرهنگی دفاع مقدس سنگ مزارها را عوض کرده است

این دوست بیچاره ما دست از پا دراز تر و با دهانی باز از تعجب از بنیاد بیرون می آید. با شنیدن این پاسخ خنده دار، از این کارمند عزیز بنیاد جا دارد که من فقط این سوال را از ایشان بپرسم:

آیا شما طی این سیزده سال حتی یک بار به آن محل مراجعه کرده اید؟ یک بار. فقط یک بار. خیلی برایم جالب است که کارمند بنیاد شهید طی سیزده سال حتی یک بار در این محل حاضر نشده است که بداند اصلا سنگ قبری در کار نبوده است که مرکز فرهنگی بخواهد عوض بکند یا نکند و این هم از گمنامی و مظلومیت این شهدای عزیز است که کارمند مسئول بنیاد هم خبر از وضعیت محل دفنشان ندارد.

بگذریم.

۴- با مراجعه به  سازمان تبلیغات اسلامی دزفول هم نتوانستم به این مشخصات دست یابم.

پیگیری های مکرر و چندماهه اینجانب از دوستان و آشنایان و بچه های بسیج مساجد ، روابط عمومی برخی ادارت و نهادها  و برخی برادرانم در سپاه هم نتیجه ای در بر نداشت و تنها راه را اعلام فراخوان عمومی برای یافتن مشخصات این دلاورمردان گمنام و مظلوم دانستم.

لذا در این مجال از کلیه دوستان و همشهریان عزیز، مردم شهید پرور دزفول قهرمان ، هیات ها ، پایگاه های مقاومت بسیج و . . . خواستارم که :

اگر آن دوست بزرگواری که این مشخصات را با رنگ روی محل واقعی دفن این شهدا نوشته بود، می شناسید ، یا اینکه این دوست بزرگوار خود این مطلب را می خواند.

اگر از شخص یا اشخاصی که این مشخصات را دارند خبری دارید.

اگر عکسی از آن محل دارید که این مشخصات (مشخصاتی که با رنگ نوشته شده بود) در آن موجود می باشد.

اگر به هر ترتیب که می توانید سرنخی برای پیدا کردن مشخصات این شهدا پیدا کنید.

شما دوستان می توانید اطلاعات خود را دراین زمینه دردیدگاه های این خبر برای ما ارسال نمایید .

الف

اشتراک مطلب با :
 1. رضا Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  یه گروهی هست سالی یکبار جمع میشن اونجا دعای عرفه روبرگزارمیکنن فکرکنم اونا تو عکساشون باشه

 2. رسول Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  تا حالا فکر کردید چراباید نسبت به همرزمای خودمون بی خیال باشیم ….. واقعا متاسفم … بیاد ÷یام زیبای شهید باکری افتادم .
  بعد ازجنگ رزمندها سه دسته اند
  ۱- بعضی ها شهید شدند
  ۲- بعضیها بدنبال عوارض جنگ مثل شیمیایی و ترکش و موجی بودنشان تو لاک خودشون بدنبال دارو هستند
  ۳- بعضی هاشون به اسم رزمنده وجانباز بدنبال پست ومقام گرفتن هستند و دوستان همرزم خودرا حتی نمیشناسند .

 3. رابط Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  با سلام باید بعرض برسونم رنگ نوشته توسط خود مرکز فرهنگی بر روی اصل مزار در اعتراض به شهردار وقت نوشته شد . که ساخت یادمان با کیفیت پایین و بعنوان شانه خالی کردن و نداشتن هیچ گونه مسولیتی در قبال این شهدا را بعهده داشت و بافشار مردم غیور و شهید پرور دزفول مجبور به ساخت یادمان شدند وخدا خود شاهد خوبی است .

 4. رابط Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  با سلام باید بعرض برسانم که رنگ نوشته بر روی اصل مزار توسط مرکز فرهنگی نوشته شد در اعتراض به شهردار وقت که یادمان را با فشار مردم و برخی مسولین دلسوز ساخت که درخور حتی یک گلخانه هم نیست چه برسد یادمان شهدای گرانقدر خوشنام نه گمنام البته کاری را کا به زور از کسی چه برسد ارگانی بخواهیم چه خواهد شد .که خدا خود شاهد خوبی است .