تاریخ انتشار خبر: ۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۸:۵۶:۲۸
کد خبر : 15206

مستند تلویزیونی ˈجندی شاپور ˈ در دزفول کلید خورد

دزنا ۲۴” مدیر تولید سیمای مرکز خوزستان در حاشیه آغاز فیلمبرداری از این مستند در محل ˈموزه آب دزفولˈ به خبرنگار ماگفت: این مستند با هدف معرفی تاریخ جندی شاپور در داخل و خارج از کشور تهیه می شود. ˈغلامرضا مزرعهˈ افزود:مستند جندی شاپور در ۳۰۰ دقیقه شامل پنج قسمت ۶۰ دقیقه ای در دزفول […]

دزنا ۲۴” مدیر تولید سیمای مرکز خوزستان در حاشیه آغاز فیلمبرداری از این مستند در محل ˈموزه آب دزفولˈ به خبرنگار ماگفت: این مستند با هدف معرفی تاریخ جندی شاپور در داخل و خارج از کشور تهیه می شود.

ˈغلامرضا مزرعهˈ افزود:مستند جندی شاپور در ۳۰۰ دقیقه شامل پنج قسمت ۶۰ دقیقه ای در دزفول ، شوش، شوشتر ، هفت تپه و اهواز ساخته خواهد شد.

وی اظهار کرد:علاوه بر ضبط تصاویری در استانهای کرمانشاه ، لرستان و تهران ، بخش هایی از این مستند در کشورهای عراق ، ترکیه و ایتالیا برای معرفی تاریخ جندی شاپور و نفوذ و تاثیر علمی دانشگاه جندی شاپور در سایر کشورها فیلمبرداری و ساخته می شود.

کارگردانی مستند جندی شاپور را ˈسودابه مجاوری ˈ بر عهده دارد.

دانشگاه باستانی جندی شاپور (گندی شاپور) یکی از آثار به جای مانده از سلسله ساسانیان بیش از ۱۷ قرن قدمت دارد.

جندی شاپور شهری است کهن در شمال استان خوزستان و در ۱۷ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دزفول که امروزه ویرانه های آن باقی است که به سبب بیمارستان و دانشگاهی که در آن بوده شهرت بسیار داشته است.

دانشگاه جندی شاپور در عصر خود بزرگترین مرکز فرهنگی شد و دانشجویان و استادان از اکناف جهان بدان روی می آوردند.

به تصریح اغلب منابع تاریخ پزشکی دوره اسلامی، این مرکز علمی در انتقال دانش پزشکی یونانی، ایرانی و هندی به عالم اسلام سهم فراوانی داشته است.

نخستین بیمارستانهای دوره اسلامی طبق الگوی بیمارستان جندی شاپور بنا شد

اشتراک مطلب با :