تاریخ انتشار خبر: ۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۹:۳۹:۲۵
کد خبر : 15190

نقاشی های تاریخی در بقعه رودبند دزفول پوشانده شد

معاون فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه دزفول روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت:این نقاشی ها برای اقامه نماز پوشانده شده است. ˈصفرعلی خداداد زاده ˈ افزود:با توجه به اینکه تصاویری منتسب به ائمه اطهار در قسمت نمازخانه بقعه رودبند نقاشی شده و نمازگزاران را هنگام اقامه نماز با مشکل مواجه می کند اداره اوقاف […]

معاون فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه دزفول روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت:این نقاشی ها برای اقامه نماز پوشانده شده است.
ˈصفرعلی خداداد زاده ˈ افزود:با توجه به اینکه تصاویری منتسب به ائمه اطهار در قسمت نمازخانه بقعه رودبند نقاشی شده و نمازگزاران را هنگام اقامه نماز با مشکل مواجه می کند اداره اوقاف و امور خیریه با هماهنگی مسوولان استانی و کشوری اقدام به پوشاندن این تصاویر کرده است.

وی گفت:این نقاشی ها با بنرهایی پوشانده شده اما برنامه ریزی شده این نقاشی ها پرده کشی شوند تا فقط هنگام اقامه نماز پوشانده شده و پس از اقامه نماز پرده ها کنار کشیده شود.

تصاویر نقاشی شده بر دیواره داخلی بقعه رودبند دزفول که توسط استاد اسدالله نقاش از هنرمندان صاحب نام دزفول نقاشی شده بیش از یکصد سال قدمت دارد.

بقعه ˈسید علی صفویˈ معروف به ˈسلطانعلی سیاهپوشˈ یا ˈپیر رودبندˈ در شهر دزفول به شماره ۲۵۴۹ در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده است.

بنا به منابع تاریخی وی نوه شیخ صفی الدین اردبیلی بوده که نسبتش با ۲۲ واسطه به امام موسی الکاظم (ع)می رسد.

بقعه پیر رودبند که تاریخ ساخت آن به دوره تیموریان باز می گردد در شمال غرب شهر دزفول و ارتفاعی مشرف به رودخانه دز واقع است.

اشتراک مطلب با :