تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۱۱:۵۹:۰۳
کد خبر : 14662

دومین مسیر سنگنوردی بر روی دیواره لنگرکوه دزفول گشایش یافت

دزنا ۲۴” ˈ غلامحسین حسنپورˈ افزود:این مسیر روز جمعه ۲۳ اسفندماه با پنج طول طناب و ۲۵ میانی وپنج کارگاه صعود و دو کارگاه فرود و با درجه سختی ۵٫۹ و ۵٫۱۰ توسط یک گروه دو نفره گشایش یافت. وی افزود: مسیر مذکور برای صعود دیگر سنگنوردان کشور توسط ˈ غلامحسین حسنپورˈ و ˈسیدامیر ضیایی […]

دزنا ۲۴” ˈ غلامحسین حسنپورˈ افزود:این مسیر روز جمعه ۲۳ اسفندماه با پنج طول طناب و ۲۵ میانی وپنج کارگاه صعود و دو کارگاه فرود و با درجه سختی ۵٫۹ و ۵٫۱۰ توسط یک گروه دو نفره گشایش یافت. وی افزود: مسیر مذکور برای صعود دیگر سنگنوردان کشور توسط ˈ غلامحسین حسنپورˈ و ˈسیدامیر ضیایی زادهˈ مسوول آموزش هیأت کوهنوردی دزفول باز شد.

وی گفت:این مسیر به دلیل یکپارچه بودن و سختی و عدم ابزارخوری مناسب نیاز به بولت کوبی دارد لذا از سایر سنگنوردان درخواست می شود جهت صعود از این دیواره از بولت استفاده کنند. حسنپور اظهار داشت:سنگنوردان حرفه ای به واسطه ساختار زمین شناسی وپشت دیواره می توانند از این مسیر استفاده کنند.

وی هدف از نامگذاری این مسیر به نام پلنگ ایرانی را ، وجود یکی از بوم زیست های پلنگ ایرانی را در زاگرس عنوان کرد و گفت: منطقه لنگرکوه در شمال دزفول محل زیست پلنگ ایرانی است به همین دلیل مسیر یاده به نام این جانور در حال انقراض نامگذاری شد.

رییس هیأت کوهنوردی وصعودهای ورزشی شهرستان دزفول افزود: اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز قرار است دو تابلو در مسیرهای سمندر امپراتور و پلنگ ایرانی در محل دیواره نصب کند.

منطقه کوهستانی شمال دزفول با وجود کوه های مرتفع و دیواره های سنگی بلند محل مناسبی برای پرداختن به ورزش کوهنوردی و سنگنوردی است

ایرنا

اشتراک مطلب با :