تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۲۲:۰۳:۰۹
کد خبر : 14579

تنها بازمانده هنر نقاشی قهوه خانه ای در دزفول

حبیب نقاش که آثار گرانقدری با دستان هنرمند وی خلق شده از آخرین بازماندگان هنر نقاشی قهوه خانه ای کشور است که همچنان در خانه خود در دزفول مشغول خلق اثر است. آثار هنری این هنرمند نقاش الهام گرفته از حماسه بزرگ عاشورا و نیز اشعار حافظ و سعدی است که در ابعاد مختلف به […]

حبیب نقاش که آثار گرانقدری با دستان هنرمند وی خلق شده از آخرین بازماندگان هنر نقاشی قهوه خانه ای کشور است که همچنان در خانه خود در دزفول مشغول خلق اثر است.

آثار هنری این هنرمند نقاش الهام گرفته از حماسه بزرگ عاشورا و نیز اشعار حافظ و سعدی است که در ابعاد مختلف به تصویر کشیده شده است.

این چهره ماندگار هنر قهوه خانه ای با ۸۱ سال سن تاکنون حدود ۴۰ تابلو در ابعاد مختلف خلق کرده است.

حبیب نقاش که هنر نقاشی قهوه خانه ای در خاندان وی موروثی بوده و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این هنر را از پدرم و وی نیز از پدرش آموخت.

وی در تشریح تابلوهای نقاشی خود گفت: تاکنون بین ۳۰ تا ۴۰ تابلو در ابعاد مختلف خلق کرده ام که در نمایشگاههایی در تهران به نمایش گذاشته شده است.

چهره ماندگار هنر نقاشی قهوه خانه ای ، خلق تابلو بزرگ عاشورا را اثری معنوی در تشریح واقعه عاشورا دانست و گفت: این تابلو در ابعاد پنج در ۲ متر مربع نقاشی شده که تلفیقی از حماسه عاشورا و دفاع مقدس است که موفق به کسب جایزه شد.

وی تعداد تابلوهای مینیاتور خود را ۳۰ اثر عنوان کرد و افزود:کارهای جدید که مربوط به سالهای اخیر است در مقایسه با آثار گذشته ام متفاوت است.

تنها بازمانده از هنر نقاشی قهوه خانه ای گفت:در کارگاه کوچک خود در

خانه مشغول خلق چند تابلو هستم.

وی که در صحبت هایش گله هایی نیز داشت افزود:برپایی نمایشگاه در دزفول چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

آیین تجلیل از سه چهره ماندگار شهرستان دزفول روز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه در مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول برگزار می شود.

استاد حبیب نقاش چهره ماندگار هنر نقاشی قهوه خانه ای ، عبدالمجید عنایتی معروف به ˈ عروه ˈ ، معمار مشهور سبک اسلامی و مرحوم حاج ملک جراح پزشک و جراح فقید این شهرستان از جمله چهره های ماندگار شهرستان دزفول در این آیین تجلیل می شوند.

شهرستان دزفول دارای شخصیت ها و چهره های بی شمار ماندگاری است که درزمینه های مختلف خدمات ماندگار و ارزشمندی را به مردم ارائه کرده و بعضا گمنام باقی مانده اند.

شناسایی و معرفی این چهره های ماندگار در اقدامی ابتکاری از سوی فرماندار دزفول آغاز شده است

ایرنا

اشتراک مطلب با :
  1. منصور Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    اینکه از چهره های ماندگار دزفول سخن گفته اید جای تشکر و قدر دانی داره اما کاش یک تصویر از نقاش های ایشان هم نشان می دادید در ضمن خیلی خوب خواهد بود اگر هر یک از این چهره ها را بصورت گزارشاتی تفصیلی تر و جداگانه بهتر به مردم معرفی می کردید