تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۱۱:۰۱:۴۶
کد خبر : 14465

گزیده مطبوعات سیزدهم اسفند/ شرق، بنفش شد!

مصاحبه اوباما با شبکه تلویزیونی بلومبرگ، نسشت خبری محسنی اژه ای و گران شدن قبوض آب از جمله مهمترین خبرهای روزنامه های امروز است. روزنامه شرق نیز صفحه اول شماره امروز خود را به رنگ بنفش درآورده است. نقشه راه جنگ نیابتی دشمن روزنامه کیهان: برخی تحرکات سازمان یافته در وزارت علوم و وزارت ارشاد […]

مصاحبه اوباما با شبکه تلویزیونی بلومبرگ، نسشت خبری محسنی اژه ای و گران شدن قبوض آب از جمله مهمترین خبرهای روزنامه های امروز است.

روزنامه شرق نیز صفحه اول شماره امروز خود را به رنگ بنفش درآورده است.

نقشه راه جنگ نیابتی دشمن

روزنامه کیهان: برخی تحرکات سازمان یافته در وزارت علوم و وزارت ارشاد برای احیای پایگاه‌های فعالیت جریان‌های معاند با اصل انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در حال انجام است و از دیگر سو وزارت کشور و اطلاعات تحت فشارند تا دیدبانی و نظارت قانونی خود را تعطیل کنند. آنچه در حوزه برخی فعالیت‌های رسانه‌ای، هنری، سینمایی، حزبی، شبه صنفی و دانشگاه‌ها در حال انجام است- که نمونه آن در هتاکی دو روزنامه بهار و آسمان مشاهده شد- طبیعتا موجب ایجاد بی‌اعتمادی و بدگمانی به دولت می‌شود و حاشیه‌ها و سیاست‌بازی‌ها را به جای خدمتگزاری مردم و پیگیری آرمان‌های اصلی انقلاب غالب می‌کند. وقوع چنین انحرافی- چنان که در دولت اصلاحات پدید آمد و هزینه‌های هنگفتی به کشور و ملت تحمیل کرد- از بزرگترین آرزوهای دور از انتظار دشمن است.
سزاوار است دولت و رئیس‌جمهور محترم، برای مصون ماندن از این آسیب بزرگ، نگاهی نو به دو قطبی گمراه‌کننده موافق- مخالف (منتقد) داشته باشند. دولت محترم، خط مقدم دفاع از نظام و انقلاب است و این خط مقدم باید از نفوذ و آسیب مصون بماند.

اوباما و مدیریت لابی‌های ضد ایرانی

روزنامه ایران: اوباما و دولتش نمی‌خواهند تا اصول توافق ژنو را زیر پا گذارند، زیرا می‌دانند زیرپا گذاشتن توافق اولیه با ایران به معنای شکست توافق ژنو خواهد بود و فرصت به وجود آمده برای حل و فصل همیشگی پرونده هسته‌ای ایران از دست خواهد رفت.
با توجه به اینکه هیچ گاه فشار این گروه‌ها کم نبوده است، اوباما تاکنون توانسته این فضا را تا حدی مدیریت کند زیرا اراده رسیدن به توافق با تهران را نشان داده است اما قطعاً وی در کشاکش این فشارها مطالب ومواضعی را برای تسکین گروه‌های لابی و فشارهای رژیم اسرائیل مطرح می‌کند. از جمله تکرار موضع «باز بودن همه گزینه‌ها برروی میز» که واکنش‌های زیادی را در محافل سیاسی داخلی کشورمان برانگیخته است.
در حالی که باید توجه داشت که رهبران امریکا بخصوص رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور ناچارند در شرایطی که گروه‌های فشار در فضای سیاسی این کشور از همه توان خود برای به بن‌بست کشاندن مذاکرات هسته‌ای استفاده می‌کنند، برای راضی کردن و دلخوش ساختن مقامات اسرائیل و لابی‌های یهود اظهاراتی را بر زبان آورند تا جلوی حملات و تندروی‌های این جریان‌ها را بگیرد. ولی در واکنش به این فضا شاهدیم که در ایران برخی گروه‌ها به دلیل عدم آشنایی با موازنه شکننده سیاسی در امریکا در سطوح تصمیم‌گیری این کشور، این حرف‌ها را جدی گرفته و دست به اقداماتی می‌زنند که در وضعیت موجود نه تنها به سود ما نخواهد بود بلکه می‌تواند از کارشکنی‌های لابی یهود بیشتر باشد.

الزامات اجرای فاز دوم

روزنامه اعتماد: نتظار می‌رفت که نتایج اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها در فاز اول که به منظور توزیع عادلانه درآمدها یعنی انتقال بخشی از درآمد طبقات مرفه و متمکن به طبقات فقیر و آسیب‌پذیر مصوب شده بود مورد کارشناسی علمی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی قرار گیرد تا نتایج حاصله مسیر صحیح اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را آشکار سازد. همه بر این واقعیت اذعان داریم که هدف اجرای فاز اول طرح هدفمندی یارانه‌ها محقق نشد زیرا اصولا پرداخت یارانه‌ها به طور مساوی به همه اقشار و طبقات جامعه و حتی بر اساس آمارهای اعلامی که به طرز شگفت‌انگیزی تعداد یارانه‌بگیران را بیش از تعداد جمعیت اعلام کرده، نه‌تنها هدفمندی را توجیه نمی‌کند بلکه هدفی را نیز بر آن مترتب نمی‌سازد زیرا وقتی همه به صورت یکسان یارانه دریافت کنند هدف لوث می‌شود. گرچه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها که لازم بود به صورت یک بسته سیاستی جامع در کنار سیاست‌های مبارزه با تورم، کاهش نقدینگی، تقویت تولید ملی، مبارزه با رکود، تقویت پول ملی و یکسان‌سازی ارز صورت بگیرد، اما علی‌الاصول هدف والایی را تعقیب می‌کرد و آن این بود که حداقل بخشی از قدرت خرید اقشار آسیب‌پذیر را تامین می‌کرد و به عنوان یک سیاست جبران‌ تورمی تلقی می‌شد. اما این سیاست جبران تورمی فی‌الواقع با توجه به نحوه اجرای ناکارآمد قانون هدفمندی یارانه‌ها به ضد خود تبدیل شد و اسباب افزایش سطح عمومی قیمت‌ها یعنی تورم را فراهم کرد که از یک جهت به دلیل آنکه یارانه‌های تولیدی پرداخت نشد قیمت تمام شده تولیدات را افزایش داد و از طرف دیگر اسباب کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان را بیش از میزان یارانه‌های دریافتی فراهم کرد.

دولت مراقب شوک قیمت‌ها باشد

روزنامه وطن امروز: بخش عمده‌ای از آشفتگی حال حاضر اقتصاد کشور و بالارفتن قیمت‌ها در بازار به علت خلف وعده دولت دهم بود. مسؤولان در آن زمان باید از تولیدکنندگان حمایت می‌کردند و حداقل ۳۰ درصد سهم تولید را از درآمد اجرای قانون هدفمندی می‌دادند اما این اتفاق نیفتاد تا آن شوک قیمتی را شاهد باشیم. اگر همین اشتباه را در حال حاضر تکرار کنیم، آن هرج و مرج اقتصادی را بار دیگر تجربه خواهیم کرد. اکنون نیز این مشکلات همچنان دامنگیر تولیدکنندگان است و تصمیم‌گیری دست‌اندرکاران دولتی برای پویایی تولید و توجه به اشتغال در فاز دوم سخت‌تر خواهد بود. بنابراین در شرایطی که هزاران واحد تولیدی با صدها هزار نفر نیروی کار از مشکلات عدیده رنج می‌برند و از کمترین حمایتی برخوردارند دولت باید به کمک آنها بشتابد.
اگر منابع حاصل از واقعی شدن قیمت حامل‌های انرژی به بخش‌های مهم و تاثیرگذار اختصاص پیدا نکند یا آن منابع صرف مراکز تولید نشود، بی‌شک اجرای هدفمندی با آسیب اجتماعی- اقتصادی، شکل عملیاتی به خود می‌گیرد و نگران‌کننده خواهد شد

دوران تازه رابطه ایران و عربستان

روزنامه آرمان: حوادث اخیر و درگیری‌های حال حاضر در سوریه و لبنان و یمن و بحرین نشان می‌دهد عربستان سعی در رقابت با ایران و تضعیف نقش ایران در منطقه دارد و در بسیاری موارد بنا به اراده لابی صیهونیستی و آمریکا علیه ایران گام برداشته که به نظر می‌رسد نتیجه نگاه غیراصولی عربستان به ایران است. با نگاهی به رفتارهای آقای روحانی که سعی دارد سیاست تنش‌زدایی را در سیاست خارجی ایران در همه جبهه‌ها با جدیت پیش ببرد و همچنین دستگاه دیپلماسی ایران که تلاش دارد مستقل از مسائل سیاسی و تنش‌زا میان دو کشور حسن‌نیت خود را به گوش عربستان برساند باید گفت اما در مقابل افرادی نظیر «بندربن‌سلطان» رئیس سرویس اطلاعاتی و امنیتی عربستان و «سعودالفیصل»وزیر خارجه عربستان علاقه‌ای به این کار ندارند و مانع بهبود روابط فیمابین ایران و عربستان هستند البته تنها روزنه امید ایران پادشاه عربستان سعودی است که سیاست متفاوتی نسبت به شخصیت‌های آل‌سعود در قبال ایران دارد و دولت روحانی سعی دارد از طریق وی سیاست‌های تنش‌زدایی منطقه را اجرایی کند.

امنیت امروز ما آرزوی بسیاری از کشورهاست

روزنامه قانون: ما با رفتار نسنجیده‌مان سعی داریم آب به آسیاب آن‌ها بریزیم و وزارت اطلاعات خودمان را تضعیف کنیم و سوژه خبری برای سوءاستفاده آن‌ها مهیا کنیم. البته امیدوارم نمایندگان مجلس که همه از نخبگان این جامعه هستند، بنشینند و با خود فکر کنند و قدمی بردارند که به نفع منافع ملی باشد. اگر همه به فکر مردم باشیم، امنیت و آرامش بیشتر خواهد شد و بهتر می‌توانیم تصمیم بگیریم و قوانینی را به تصویب برسانیم که به نفع اقشار مختلف جامعه باشد. باید کمی با خودمان فکر کنیم و به اصطلاح عامیانه، کلاه‌مان را قاضی کنیم و جلوی آینه به خودمان بگوییم تا کنون چه کارهایی انجام داده‌ایم که به نفع مردم، کشور و جامعه باشد و قبل از اینکه وزرا را مورد سوال قرار دهیم‌. از خودمان سوال کنیم که تا چه حد به فکر منافع مردم بوده‌ایم و چقدر توانسته‌ایم دردی از مردم دوا کنیم که حالا وزرا، از جمله وزیر اطلاعات را بنا به دلایل واهی و بدون هیچ حساب و کتابی مورد سوال قرار می‌دهیم. هنوز جوهر رای اعتمادمان به وزرای دولت یازدهم خشک نشده، اقدام به سوال و استیضاح وزرا کرده‌ایم که این عین بی‌انصافی است و مخالف با نظر مردمی است که در هرشرایطی بدون هیچ چشمداشتی هروقت که به آن‌ها نیاز داشته‌ایم در صحنه بوده‌اند و پشت نظام و انقلاب و رهبری ایستاده‌اند. باید خواست آنان را بشناسیم و به نظر آنان و رایشان احترام بگذاریم.

آمریکا و غرب در باتلاق اوکراین

روزنامه جمهوری اسلامی: وزیر خارجه آمریکا با گفتن این جمله که تمام گزینه‌ها علیه روسیه روی میز است، روسیه را به برخورد نظامی نیز تهدید کرد. البته افکار عمومی جهان می‌داند که این غرب بود که با دخالت در اوکراین، این کشور را دچار بحران کرده و برخلاف اصول دموکراسی، حکومت قانونی آن را با دسیسه و خرج کردن میلیاردها دلار سرنگون کرده است.
با اینهمه معلوم نیست که غرب برنده نهایی بازی بر سر اوکراین باشد. مشکلات غرب اگر بیشتر از روسیه نباشد، قطعاً کمتر نیست. غرب اکنون مجبور است در اوکراین تا آخر راه پیش برود و این اقدام، هزینه‌های سنگین نظامی و اقتصادی برای غرب خواهد داشت.
جریان هوادار غرب در اوکراین، از اقتدار و توان لازم برای اداره امور و مسلط شدن بر اوضاع را ندارند. این جریان یکبار نیز در اوایل دهه ۱۳۸۰ قدرت را در اوکراین دردست گرفت ولی در نهایت، با شکست در برابر رقبای روس گرا مجبور به ترک صحنه شد.

اشتراک مطلب با :