تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۷:۴۳:۳۶
کد خبر : 14083

من هم بختیاریم ،دردامنه کوه های زاگرس اصیل ترین قوم ایران…

تلویزیون و رادیو، به عنوان پیرمخاطب ترین رسانه های جمعی، نقش موثری بر فرهنگ و رفتار عمومی دارند. امام خمینی در عبارتی به این نکته تاکید کرده و میفرماید: «اهمیت رادیو- تلویزیون بیشتر از همه است. این دستگاه ها دستگاه های تربیتی است؛ باید تمام اقشار ملت با این دستگاه ها تربیت بشوند؛ یک دانشگاه […]

تلویزیون و رادیو، به عنوان پیرمخاطب ترین رسانه های جمعی، نقش موثری بر فرهنگ و رفتار عمومی دارند. امام خمینی در عبارتی به این نکته تاکید کرده و میفرماید: «اهمیت رادیو- تلویزیون بیشتر از همه است. این دستگاه ها دستگاه های تربیتی است؛ باید تمام اقشار ملت با این دستگاه ها تربیت بشوند؛ یک دانشگاه عمومی است. دانشگاه ها دانشگاه های موضعی است. این یک دانشگاه عمومی است یعنی دانشگاهی است که در تمام سطح کشور گسترده است. باید از آن، عمل دانشگاه را، به آن اندازه ای که می شود، استفاده کرد. باید این دستگاه دستگاهی باشد که بعد از چند سال تمام قشر ملت را روشن کند، تمام را مبارز بار بیاورد، تمام را متفکر بار بیاورد. تمام اینها را مستقل بار بیاورد. آزادمنش بار بیاورد. از غربزدگی بیرون کند؛ استقلال به مردم بدهد، این از همه چیزهایی که در این دستگاه ها هست مهمتر است؛ و این وظیفه دارد که با مردم حکم معلم و شاگرد داشته باشد. اشخاص نویسنده، اشخاص گوینده، اشخاص فهیم. اشخاص مطلع در اینجا صحبت بکنند. فرصت به آنها بدهند که در اینجا صحبت بکنند. زیادند اشخاص که پیشنهاد این معانی را می کنند؛ به اینها باید فرصت بدهند و آنها صحبت بکنند. به جای آنکه چیزهایی که به درد ملت نمی خورد یا مضر به حال ملت است. یک چیزهای مفید را به مردم بدهند و یک غذای مفیدی به مردم بدهند؛ مردم را تغذیه کنند و غذاهای صحیح سالم. و من امیدوارم که این دستگاه هم همان طوری که وعده کردند که بتدریج درست بشود، قدم را یک خرده بلندتر بردارند و زودتر انشاءالله تصفیه بشود و تعدیل بشود.» (بیانات در ۲۹/۱۲/۵۷).

متاسفانه صداوسیماا با گم کردن رسالت و ماموریت اصلی مدام در حال تاسیس شبکه های بی خاصیتی است که غیر تکرار و لودگی کمتر مطالب اموزنده ای در انها دیده میشود . یک فیلم در محدوده زمانی در کانالهای مختلف به نمایش گذاشته میشود. در تمام دنیا هر شبکه جدید برنامه های خاص خود را پخش میکند نه اینکه از هر کانال فیلم یا برنامه ای را عاریه گرفته و پخش نماید.

این دانشگاه عمومی در سریال سرزمین کهن در یکی از سکانس های ان توهین اشکاری به ایل بختیاری نموده که در مرحله اول ناشی از عدم شعور و شناخت کارگردان ان از این قوم بزرگ است . اقای ضرغامی میدانید بختیاری یعنی چه؟ قطعا نمیدانیدوگرنه در روز روشن اجازه این توهین را نمیداید.البته این رویه صداوسیما است که اقوام و قومیت ها را به سخره میگیرد. یک روز عرب ها و روز دیگر اذری ها و فردا گیلانی ها و …اقای ضرغامی شما اهل کجا هستید؟

در قسمتهای مختلف این سریال، علاوه بر خانواده بختیاری، از عنوان “بختیاری ها” در یکسری دیالوگهای تند و زننده و تحریک آمیز استفاده می شود و بدین ترتیب آن خانواده نماینده فرهنگ و هویت قوم بختیاری معرفی می شود که در واقع یک “تعمیم قومیتی” است و برخلاف زندگی مسالمت آمیز اقوام و روح تساهل قومی و موازین حقوق بشری موردنظر سازمان ملل و یونسکو و نقض تعهدات بین المللی صداوسیمای دولتی ایران می باشد. همچنین برخی نخبگان بختیاری معتقدند این سریال به تمثال حاج علیقلی خان سردار اسعد بختیاری، از رهبران مشروطه خواه ایرانی که از جایگاه خاصی بین مردم بختیاری برخوردار است، اهانت کرده است.شما برای این خبط اشکار و تکراری چه فکری کرده اید؟
اقای ضرغامی قطعا یکبار تاکنون در باره این قوم تاریخ ساز یک ورق هم مطالعه نکرده ای وگرنه همان شب از ایل بختیاری عذرخواهی میکردی . پس بدان ایل بختیاری با جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون نفر به تنهایی بزرگ ترین ایل جهان و ایران است ( البته کرد ها آن قدر زیاد هستند که یک قوم شناخته می شوند) که لر ها تنها در استان های چهار محال و بختیاری ، خوزستان ، کهکیلویه و بویر احمد ، پارس ( ممسنی پارس) شاهین شهر اصفهان لرستان ، بوشهر(سپید پوستان) و … زندگی می کنند . این ایل یکی از زیر شاخه های تیره پارت نژاد آریا و از نزدیکان آن میتوان به پارت های گلستانی و شمال خراسان اشاره کرد. که روزگاری را در کنار دریای کاسپین ( خزر ) به گذرانده اندو نام خود را بدان دریا دادند ، این ایل به همراه لر های کوچک ( اهالی لرستان ) و کرد ها بعد از مهاجرت از جنوب سیبری ( کوچ معروف و بزرگ هندواروپایی) در استان کونونی پارتیانا ( خراسان ) نشین شدند . تا اینجا تیره آنان بسیار کوچک بود و رفته رفته بر جمعین آنان افزوده شد . آنان حکومت اشکانی را قبل از اسلام به راه انداختند البته پدران آنان از بزرگان فرمانروایی هخامنشیان بودند ( لباس و پوشاک آنان ) و هم چنین بعد از اسلام ، حکومت زندیه به دست آنان تشکیل یافت . لر ها ( بختیاری ها ) تا پیش از زمان حمله اشکانیان به سلوکیان بیگانه و یونانی در آستر آباد ( گرگان ) بودند و برای پاسداری از مرز ها و پیروزی بر جنگ ها به کوه های بختیاری کنونی آورده شدند.پس از حمله اعراب مسلمان به همراه کرد ها و لر های کوچک و دربار ساسانی ( البته در آن زمان هنوز تقسیم بندی لر ها وجود نداشت) به کوه های زاگرس ( استان کنونی چهار محال و بختیاری و کهکیلویه ) گریختند و به جنگ چریکی با اعراب پرداختند . آنان در کوه ها به جنگ با اعراب می پرداختند تا جایی که پارس ها به آنان لقب بختیاری ؛ دارای شانس و بخت همیار دادند . آنان که زرتشتی بودند بعد از شناخته شدن اسلام ؛ مسلمان شدند و مذهب شیعه را برگزیدند.
اقای ضرغامی برادری که در زادگاه اباءو اجدادیت دزفول بسیاری از این قوم زندگی میکنند و همگان انها را به کرامت و مردانگی و غیرت و ادب میشناسند بدان بختیاری، رودخانه‌ای است که از دامنه‌ی همه‌ی کوه‌ها و دشت‌ها و کویر و جنگل اقوام ایرانی راه گرفته است و از بلند زاگرس به آغوش گشوده ی جنوب سرازیر می‌شود … مردمانی با دنیای خاص خود که همه چیز را هنوز در سیطره ی طبیعت طلب میکنند. لهجه ی بختیاری لهجه ی کوه و آفتاب و رنگ هاست.
مردمانی که خوشبختی خویش را در غنیمت شب نشینی ایل و تبسم روز می‌دانند … بختیاری رودخانه‌ای است که هنوز هم با همه ی پیچ و تابش خوش می‌نشیند و بر می‌خیزد.

من هم بختیاری ام ، در دامنه ی کوه های زاگرس در شرجی مرداد اندیمشک که در آغاز سرزمین خوزستان قد کشیده است راه افتادم. در خانواده‌ای که پدر را می‌توانستی در ارتفاع آزادگی ببینی و مادر را در اوج مهربانی. ما همسایه با ریل راه آهن بودیم و قطار یعنی کسی می‌آید و کسی می‌رود و ما همیشه بودیم حتی وقتی که قطار جنگ از اندیمشک گذشت و ما با همه ی جوانی خود مسافر آن شدیم.

بختیاری که باشی تنها می‌توانی در ناله ی تفنگ و لحن سرنا و شیهه ی اسب پنهان باشی و بس اما چه کنم روزگاری است که باید یک سایه از دیروز و امروزت را به دیوار آویزان کنی …

بختیار سرزمین افسانه ای ایران و دارای فلکلور بسیار غنی است. بختیاری بزرگترین و اصیل ترین قوم در میان اقوام متعدد ایران زمین به شمار می آیند.

….. اقای ضرغامی بجای وارد شدن به درگیریهای سیاسی بیمورد امیدوارم در اولین اقدام ضمن عذرخواهی از تمام ایل بختیاری به مسوولین ودست اندرکار سازمان تحت امرتان تذکر دهید که این ره که تو میروی به ………..
*پژوهشگر و نویسنده در حوزه علوم اسلامی و دفاع مقدس دکترمحمد مهدی بهداروند*

اشتراک مطلب با :
 1. شهروز Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  بهتر بود اول این عزیزان لر سریال را میدیدند بعد میفهمیدند که منظور از بختیاری لرها نیستند بلکه قومی هست در بین زنجان تا تبریز که فامیلشان ((بخت یاری)) میباشد و دقیقا” وقایع این سریال متوجه آنهاست و هیچ ربطی به قوم بختیاری(لر) ندارد. ای کاش آگاهی خود را بالاتر ببرند تا اینگونه مزحکه دست دیگران و منافقان نشوند.

  • فربد Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

   درست متاسفانه افرادی مثل جناب عالی هست که بدون آگاهی و اطلاع از بزرگترین و اصیل ترین قوم ایرانی یعنی بختیاری اظهاره نظر می کنند که برای ماست مالی این توهین باطن ماجرارا فراموش و به فکر پاک کردن صورت مساله می باشند پس خواهشا ای کسانی که اندازه یه سر ارزن از قوم پاک و دلیر من یعنی بختیاری بی اطلاعین اظهاره نظر نکنین به نظر من کارگردان این سریال مزخرف باید دادگاهی شود به خاطر جریهه دار کردن دل این قوم بزرگ

 2. زهرا United Kingdom Unknow Browser Unknow Os گفت:

  چه جالب اونوقت اون عکس سزدار اسعد بختیاری رو دیوار خونه مردم بخت یاری چی میگه ؟؟؟؟؟؟؟
  بابا بیخیالی اگه قراره ماله بکشید مالتون کجه

 3. بچه چولیان Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

  همه این خصوصیات که گفته شد متعلق به انسانهای شریف و زحمتکش یار ویاور ملک،ملت مایه افتخار ماست.اما ریختن بداخل شهر به هر چه رسیدن خورد داغون کردن. امنیت جانی ومالی مردمی را تهدید کردن که هیچ نقشی در ماجرا نداشتند،چگونه توجیح میشود؟چند جمله در سریالی شنیده شد.بخودتون اجازه هر توهینی را به مردمی وا داشتی که هنوز زخم های هشت جنگ از کوی برزن شهر شنیده میشود.انون یکی مفقودی دارد پیدا نشده،این یکی معلول روی دستش بیکس تنها با دست خالی،ان یکی بچه سرطانی و…به اینها تو هین مضاعف کردید .اینها برای این توهین چه کار کنند؟مثل شما بریزند سر و این ان ؟این توجیحی که دارید از اساس غلط و فاجعه بار است.منتها فرق شما با ما این است صدای شمابه گوش کری هم نفوذ می کند اما نوبت ما در گوش خیلی ها حتی بجای پنبه لحاف لوله کرده اند.جناب دکتر!!؟شما هزاران سایت ،ما دریغ از یه بوق ماشین!؟