تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۸:۴۱:۲۰
کد خبر : 13931

جزییات علل تأخیر پخش گفت وگوی زنده روحانی

دزنا ۲۴” در این مطلب آمده است : گفت و گوی زنده رییس جمهور در رسانه ملی یک حاشیه مهم داشت. تاخیر آنهم به دلیل انتخاب مجری. این روایتی است که حالا دیگر تایید شده است. ماجرا از این قرار بود که بعد از خبر ساعت ۲۱ همه در انتظار پخش گفت و گوی زنده […]

دزنا ۲۴” در این مطلب آمده است : گفت و گوی زنده رییس جمهور در رسانه ملی یک حاشیه مهم داشت. تاخیر آنهم به دلیل انتخاب مجری.

این روایتی است که حالا دیگر تایید شده است. ماجرا از این قرار بود که بعد از خبر ساعت ۲۱ همه در انتظار پخش گفت و گوی زنده رییس جمهور از سیما بودند اما هر چه زمان می گذشت خبری از این برنامه تلویزیونی نمی شد.

پخش پی در پی سرودهای مناسبتی دهه فجر و زیر نویس کردن مرتب شبکه یک مبنی بر اینکه «با عرض پوزش از بینندگان محترم به محض دریافت تصاویر از محل نهاد ریاست جمهوری سریال عصر پائیزی قطع خواهد شد.» این گمانه را تقویت می کرد که گویا اتفاقی رخ داده است.

تا اینکه اولین خبر را خبرگزاری دولتی ایرنا منتشر کرد.

ایرنا گزارش داده بود: عزت الله ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما مانع پخش زنده گفت و گوی تلویزیونی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری با مردم شده است.

این اتفاق در حالی رخ داد که همه عوامل این گفت و گوی زنده تلویزیونی مشخص شده بودند اما به دلایل نامعلومی عزت الله ضرغامی مانع پخش این گفت و گو شد.

قرار بود رییس جمهوری بعد اخبار سراسری ساعت ۲۱ از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران با مردم بصورت زنده درباره مسایل مختلف گفت و گو کند.

خبرگزاری ایسنا نیز اندکی بعد خبری مشابه این خبر را منتشر کرد.

اما رسانه های منتقد دولت روایت دیگری از ماجرا داشتند.

خبرگزاری تسنیم در این مورد نوشت: برخی چهره های نزدیک به دولت خواستار چینش مجری ها و سؤالات توسط خود دولت به سیاق گفت وگوی تلویزیونی پیشین رئیس جمهور بودند.

تسنیم همچنین به نقل از یک منبع مطلع نوشت: روز قبل از مصاحبه رئیس جمهور، روحانی نژاد از سوی دفتر رئیس جمهور انتخاب می شود اما در آخرین دقایق منتهی به آغاز مصاحبه، ریاست جمهوری اصرار می کند که خانم پوریامین هم به عنوان مجری در مصاحبه حضور داشته باشد و این اقدام بدون هماهنگی قبلی با سازمان صدا و سیما انجام گرفته بود.

وی افزود: اصرار نهاد ریاست جمهوری بر انتخاب مجری توسط این نهاد موجب شد که گفت وگوی زنده تلویزیونی در ساعت مقرر پخش نشده به تعویق بیفتد.

پس از دقایقی، صدا و سیما می پذیرد که خانم پوریامین نیز کنار آقای روحانی نژاد به عنوان مجریان برنامه حضور داشته باشند.

اما خبرگزاری فارس هم روایت خود را از ماجرا داشت. فارس به نقل از یک منبع مطلع در نهاد ریاست جمهوری نوشت: از روزی که این گفت وگو قطعی شد، دفتر رئیس جمهور آقای کاظم روحانی نژاد را به عنوان مجری به صدا و سیما معرفی کرد که مورد پذیرش قرار گرفت.

وی ادامه داد: اما چند ساعت قبل از شروع برنامه، از دفتر رئیس جمهور به صداوسیما اعلام شد که خانم سونیا پوریامین نیز در این برنامه حضور داشته باشد و مصاحبه با۲ مجری برگزار شود که صدا و سیما با این دلیل که این معرفی دیرهنگام بوده و ما به صورت مستقل عمل می کنیم و باید از قبل این موضوع را مطرح می کردید، آن را نپذیرفت.

این منبع مطلع در ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: سرانجام بعد از یک ساعت که از زمان اعلام شده برای این گفت وگو می گذشت، با توافق طرفین، مسئولان صداوسیما قبول کردند که هر ۲ مجری در گفت وگو با روحانی حاضر شدند.

با این حال برنامه که روی آنتن رفت حسن روحانی هم به ماجرای تاخیر واکنش نشان داد.

رئیس جمهور نیز در آغاز این برنامه با کنایه در خصوص تأخیر در انجام گفت وگو خطاب به مجری خانم (پوریامین) اظهار داشت: خوشحالیم که علیرغم این تأخیر شما را در برنامه داریم.

روحانی همچنین در بخش پایانی صحبت هایش گفت: از مردم عزیزم به خاطر اینکه پای تلویزیون منتظر ماندند تا این گفتگو را به طور زنده تماشا کنند تشکر می کنم. تشکری که نشان می داد، شایعات مربوط به انتخاب مجری توسط تیم رسانه ای دولت بیراه نبوده است.

رئیس جمهور ترجیح داد، دلیل این مساله را بازگو نکند. این اما پایان ماجرا نبود.

ساعتی از مصاحبه رییس جمهور نگذشته بود که رئیس سازمان صداوسیما در نامه ای به شورای نظارت خواستار تعیین تکلیف در مورد انتخاب مجری توسط روسای قوا شد.

متن کامل نامه به این شرح است:

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای رئیسی

رئیس محترم شورای نظارت بر سازمان صداوسیما

با سلام

احتراما؛ با توجه به اهمیت تاخیری که در شروع مصاحبه زنده تلویزیونی رئیس جمهور محترم پیش آمد؛ خواهشمند است در مورد انتخاب مجری توسط روسای محترم قوا، و امتناع از پذیرش وظیفه قانونی و حرفه ای رسانه ملی اظهارنظر نمائید.

از خداوند متعال موفقیت جنابعالی را خواهانم.

با تشکر

سیدعزت الله ضرغامی

همچنین در خبر دیگری سایت الف مطلبی با عنوان « واکنش شورای نظارت بر صدا وسیما

به نامه ضرغامی» نوشت: نائب رئیس شورای نظارت بر عملکرد صداو سیما گفت: نامه رئیس رسانه ملی به این شورا در مورد اختیارات انتخاب مجری در برنامه های تلویزیونی، در جلسه روز شنبه این شورا بررسی می شود.

رمضانعلی شجاعی کیاسری در گفت و گو با تسنیم، گفت: نامه اخیر رئیس سازمان صدا و سیما به شورای نظارت بر عملکرد این سازمان مبنی بر استقلال رسانه ملی در انتخاب مجری برنامه هایی که روسای قوا در آن حضور دارند، در اولین جلسه این شورا بررسی می شود.

وی افزود: اولین جلسه شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما در روز شنبه هفته آینده تشکیل می شود که قصد داریم در این جلسه موضوع انتخاب مجری از سوی رئیس جمهور را پیرو نامه آقای ضرغامی بررسی کنیم.

نائب رئیس شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما با انتقاد از صداوسیما به دلیل به کار نگرفتن مجریان تخصصی و حرفه ای در گفت وگوی زنده شب گذشته رئیس جمهور با مردم، گفت: رسانه ملی و به خصوص سیما مجریان توانمند، متخصص و حرفه ای در حوزه کاری شان دارند که بنده معتقدم در گفت وگوی زنده رئیس جمهور با مردم می بایست از آنها استفاده می شد، اما شاهد بودیم که آقای روحانی نژاد و خانم پوریامین اجرای این برنامه را برعهده داشتند.

شجاعی کیاسری تاکید کرد: آقای روحانی نژاد گزارش گر صدا و سیما و خانم پوریامین نیز مجری برنامه های خانوادگی و اجتماعی در رسانه ملی است که می بایست صدا و سیما از مجریان حرفه ای و تخصصی آن استفاده می کرد اما متاسفانه این گونه نبود.

وی با بیان اینکه حق انتخاب مجری در برنامه های گفت وگو محور روسای قوا با رسانه ملی است، خاطرنشان کرد: هیچ کدام از روسای قوا برای گفت وگوهای زنده با مردم نمی توانند در انتخاب مجری برنامه دخل و تصرفی داشته باشند، بلکه این حق قانونی و اختیار رسانه ملی است. البته رسانه ملی نیز باید در انتخاب مجریان به تخصص و حرفه آنها توجه بیشتری داشته باشد.

اشتراک مطلب با :
  1. غلامرضا Unknow Browser Unknow Os گفت:

    امپراطوری رسانه ای ضرغامی نیز مثل بقیهء انحصار طلبان مستبد رو به افول است. خجالت از تعداد معدود مخاطبت نمی کشی ۸۰ درصد ایرانی ها شبکه های میهنی را ندارند