تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , دی, ۱۳۹۲ | ۱۸:۱۲:۱۹
کد خبر : 13604

بخشی از محوطه باستانی تپه چغاپهن در دزفول تصرف و زیر کشت رفت

رییس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ماگفت:تپه ˈ چغاپهن ˈ که درنوبت ثبت ملی است توسط یکی از اهالی روستای چغاپهن تصرف شده است. ˈغلامعلی باغبان کوچکˈ افزود:این فرد نیم هکتار از اراضی تپه چغاپهن را تصرف کرده و به زیر کشت نهال […]

رییس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ماگفت:تپه ˈ چغاپهن ˈ که درنوبت ثبت ملی است توسط یکی از اهالی روستای چغاپهن تصرف شده است.

ˈغلامعلی باغبان کوچکˈ افزود:این فرد نیم هکتار از اراضی تپه چغاپهن را تصرف کرده و به زیر کشت نهال درخت برده است.

وی افزود:اداره میراث فرهنگی دزفول از این فرد به خاطر تصرف محوطه باستانی به دستگاه قضایی شکایت کرده اما به این دلیل که تپه چغاپهن دزفول هنوز ثبت ملی نشده فرد مذکور تبرئه شد.

وی ضمن انتقاد از عمل برخی افراد سودجو و فرصت طلب که بدون در نظر گرفتن ارزش تاریخی و فرهنگی آثار اقدام به تصرف عدوانی آثار باستانی می کنند ، خواستار توجه دستگاه قضائی به ارزش تاریخی آثار و بناهای باستانی هنگام صدور حکم شد.

باغبان همچنین گفت:در گذشته ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی به دلیل سختگیری سازمان میراث فرهنگی با کندی و به سختی انجام می شد که مقرر شده از این پس و در سامانه جدید ثبت آثار با سرعت بیشتری انجام شود.

رییس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول گفت:روند قانونی پیگیری پرونده مربوط به تصرف بخشی از این محوطه باستانی در حال انجام است.

وی از مردم خواست برای جلوگیری از تخریب و نابودی آثار و بناهای تاریخی کشور که بخشی از تاریخ این سرزمین می باشند با سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری همکاری بیشتری داشته تا با افراد سود جو و فرصت طلب به موقع و قبل از وارد آمدن خسارت به اثر باستانی با آنان برخورد شود.

تپه چغاپهن دزفول مربوط به دوران عیلام قدیم و سه هزار و ۵۰۰ سال قدمت دارد.

روند تخریب آثار باستانی در شهرستان دزفول به دلایل مختلف موجب نگرانی دوستداران میراث فرهنگی شده است.

چندی پیش نیز بخش هایی از دو خانه تاریخی در بافت قدیم دزفول تخریب شد

ایرنا

اشتراک مطلب با :